Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesinin iptali için dava

Ayasofya'nın 86 yıl sonra müzeden camiye dönüştürülmesi yargıya taşındı. Türkiye vatandaşı bir grup Ortodoks, kararın iptali için Danıştay'a başvurdu.Ayasofya’nın ibadete açılmasının, Türkiy...

GÜNDEM 09.11.2020 - 19:03 09.11.2020 - 19:03 Dokuz8 Haber

Ayasofya'nın 86 yıl sonra müzeden camiye dönüştürülmesi yargıya taşındı. Türkiye vatandaşı bir grup Ortodoks, kararın iptali için Danıştay'a başvurdu.

Ayasofya’nın ibadete açılmasının, Türkiye’nin taraf olduğu UNESCO Dünya Kültürel Ve Doğal Mirasın Korunması Sözleşmesi İle Birleşmiş Milletler Kültürel Haklar Sözleşmesine aykırı olduğu da ifade edildi.Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre dava dilekçesinde, "Türkiye’de yaşayan Rum Ortodoks azınlığın hakları ihlal edilmiştir. Cumhurbaşkanlığı kararının iptalini talep ediyoruz" denildi.

NE OLMUŞTU?

Danıştay, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını 10 Temmuz 2020'de iptal etmişti. Danıştay’ın kararının ardından, Ayasofya, Cumhurbaşkanı kararıyla Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmiş, ilk namaz 24 Temmuz 2020'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla kılınmıştı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@