Tur Rehberi Özlem Kabasakal, Ayasofya’da tarihi mermerlerin ağır tonajlı platform nedeniyle birçok yerinden kırıldığını söyledi.

Müze statüsünden camiye dönüştürülen Ayasofya'da tahribat devam ediyor. Müze statüsünden camiye dönüştürüldükten sonra yoğun ziyaretçi akını olan Ayasofya'da mermerler de kırıldı. Ayasofya’daki İmparatorluk Yolu’nda bulunan ve şu anda caminin çıkış kapısı üzerinde bulunan, bir kısmı önceden kırık olan mermerlerin ise başka kısımlarının da kırıldığı görüldü.

Cumhuriyet'ten Sena Tufan 'a konuşan Tur Rehberi Özlem Kabasakal'ın iddiasına göre, içeriye temizlik yapmak için makaslı platform sokuldu. Bunun sonucunda da tarihi mermerler birçok yerinden kırıldı. Kabasakal, “Bu tarihi yapıya çok büyük zarar veriliyor. Ayasofya müzeyken büyük bir saygı içerisinde ziyaret ediliyordu. İçerisi şu an panayır yeri gibi” ifadelerini kullandı.

6 sezonun ardından Peaky Blinders hayranlarına müjde: Filmi geliyor 6 sezonun ardından Peaky Blinders hayranlarına müjde: Filmi geliyor

Ayasofya'da daha önce de ziyaretçilerin tarihi kapıdan ve duvarlardan parçalar alındığı ortaya çıkmıştı. Ayasofya camiye dönüştürüldüğünden beri kullanılmayan X-ray cihazlarının ise yaklaşık iki haftadır aktif olduğu belirtildi.