2020 Mart ayından beri tüm dünyayı kasıp kavuran pandeminin etkilerinin azaldığı düşünülse de uzmanlar tersini söylüyor. Bilim insanları Covid-19'un BA.4 ve BA.5 vaka dalgalarına karşı uyarı yaptı.

Neredeyse tüm kısıtlamaların kaldırılması ve aşı oranının düşmesi nedeniyle birçok Avrupa ülkesinde yeni Covid-19 enfeksiyonlarında önemli bir artış yaşanıyor. İspanya'dan Danimarka'ya birçok Avrupa ülkesinde Covid-19 vakalarından artış yaşanıyor.

Portekiz, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Yunanistan, Hollanda ve Danimarka gibi ülkelerde milyon kişi başına onaylanan yeni vaka sayılarının bir haftalık ortalaması her geçen gün artış gösteriyor.

ÜLKELERE GÖRE VAKA ARTIŞLARI

Portekiz, pazartesi günü bir haftalık ortalaması 2.043 olan milyon başına enfeksiyonla en dramatik dalgayı yaşadı. Haziran başındaki en yüksek 2.878'e göre düşmesine rağmen, dünyadaki en yüksek ikinci yeni vaka oranı.

Yaptırımlar Putin'in yakın çevresine ulaştı Yaptırımlar Putin'in yakın çevresine ulaştı

Fransa'da haftalık vaka ortalaması sayısı 13 Haziran'da 224'ten 920'ye yükseldi. Raymond-Poincare hastanesinde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Dr Benjamin Davido, "Sıcak havaya rağmen pandemi yeniden hızlanıyor" dedi.

ENDİŞE: YAZ BAŞLIYOR

Sağlık uzmanı Dr Damien Mascret, France 2 televizyonuna, BA.4 ve BA.5 varyantlarının Portekiz'de aşırı ölümlere yol açtığını ve bir haftada Fransa'da hastane başvurularının yüzde 27, yoğun bakım başvurularının yüzde 17 arttığını söyledi.

Mascret, "Yaz başlıyor. Neredeyse tüm kısıtlamalar gevşetildi. Vakalar yeniden çok hızlı şekilde artış gösterebilir. Bu, 60 yaşın üzerindekilerin sadece yüzde 29'unun, hepsinin hakkı olan dördüncü dozu almasıyla ilgili" dedi.

ÖLÜMLERDE ARTIŞ BEKLENMİYOR

Almanya'da milyonda 7 olan günlük ortalama enfeksiyon oranı diğer ülkelere göre daha düşüktü. Ancak pazartesi günü 715'e ulaştı ve haziranın ilk haftasında 324'e ulaştığından beri istikrarlı şekilde yükseliyor.

Yunanistan da 13 Haziran'da milyonda 377 olan bir haftalık ortalama yeni enfeksiyon artışını bu hafta 681'di. Sağlık Bakanlığı, vakaların daha da tırmanacağını söyledi, ancak yoğun bakıma yatışlarda veya ölümlerde bir artış beklemiyordu.

İtalya'da da yeni vaka sayısı bir haftada milyonda 354'ten 549'a yükseldi. Ülkenin ulusal sağlık enstitüsü, vakaların art arda ikinci hafta tırmandığını ve bulaşma oranının tekrar salgın düzeyine yükseldiğini belirtti.