Avrupa'da Covid-19 vakaları yeniden yükselişe geçti: Almanya'da 5. dalga uyarısı

Avrupa vaka ve ölüm oranlarındaki artış nedeniyle yeni dalga uyarısı ile karşı karşıya. Birçok Avrupa ülkesinde kapanma tedbirleri alınırken, Almanya için 5. dalga uyarısı geldi. DSÖ ise bahara kadar Avrupa'daki ölümlerin artacağına dikkat çekti.

AVRUPA 24.11.2021 - 09:56 24.11.2021 - 10:10

Aşılama oranının yüzde 68 olduğu Almanya'da vaka ile ölüm sayılarındaki artış sürüyor. Avrupa'da benzer tabloya dikkat çeken yetkililer önlem çağrısı yaparken, DSÖ bahar aylarına kadar yüz binlerce kişinin hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Almanya'da salgın verilerini izleyen Robert Koch Enstitüsü'nün verilerine göre ülke genelinde son bir hafta içinde her 100 bin kişide korona vakalarını gösteren insidans değeri 386'ya yükselerek yeni bir rekora ulaştı. 

DSÖ'DEN AVRUPA UYARISI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüs vaka sayılarının hızla tırmandığı Avrupa ülkelerindeki durumu inceleyen güncel raporu, Salı günü Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da kamuoyuna tanıttı.

Raporda koronavirüs nedeniyle Avrupa'yı bekleyen tehlikelere dikkat çeken örgüt, 2022 yılının bahar aylarına kadar Avrupa ülkelerinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının yüz binleri bulabileceği tahmininde bulundu. Örgütün tahminlerine göre, 1,5 milyon dolayında olan ölü sayısı 2022 bahar aylarına kadar 2 milyon 200 bine yükselecek.

"AVRUPA VE ORTA ASYA'DAKİ DURUM ÇOK CİDDİ"

Raporda ayrıca, bölgedeki 53 ülkenin 49'unda yoğun bakım ünitelerinin "yüksek" veya "aşırı" yük ile karşı karşıya kalacağı belirtildi. 

Örgüt, Avrupa'da koronavirüsün hızla yayılmasına sebep olarak, bulaşıcılığı yüksek Delta varyantının  ortaya çıkmasını, aşılanma oranının yetersiz seviyede kalmasını ve korona önlemlerinin gevşeten hükümetlerin "yanlış bir sinyal vermesini" gösterdi.

"Covid-19 nedeniyle Avrupa'da ve Orta Asya'da ortaya çıkan durum çok ciddi" diyen DSÖ'nün Avrupa Direktörü Hans Kluge, aşı, maske ve mesafe önlemlerine ek olarak yeni önlemlerin hayata geçirilmesini talep etti.

EYLÜL'DEN BU YANA ÖLÜM SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI

Almanya'da koronavirüs vaka sayılarındaki artışa bağlı olarak ölü sayısının yakın bir tarihte 100 bin eşiğini aşması bekleniyor. DSÖ verilerine göre, Eylül ayının sonundan bu yana Avrupa genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının ortalaması iki katına çıktı ve Covid-19 başlıca ölüm nedenleri sıralamasında ilk sıraya yükseldi. DSÖ ayrıca, geçen hafta Avrupa'da bir gün içerisinde Covid-19'dan ölenlerin sayısının 4 bin 200 olarak saptandığını duyurdu.

"BEŞİNCİ DALGA KAÇINILMAZ"

Koronavirüs salgınında dördüncü dalga ile mücadele eden Almanya'da, Robert Koch Ensitüsü'nün (RKI) Başkanı Lothar Wieler, önlemler etkili bir şekilde hızla hayata geçirilmezse ülkede beşinci bir dalganın gelebileceği uyarısında bulundu.

Wieler, "Temasın azaltılması ve yoğun bir şekilde aşılama sağlanamazsa, şimdiki hesaplamalara göre beşinci bir dalga daha yaşayacağız" dedi.

Aşılamanın yoğun bir şekilde artırılması gerektiğine vurgu yapan Wieler, ancak bunun etkilerinin sosyal temas kısıtlamaları kadar çabuk görülmeyeceğini ifade etti. Wieler, "Bunun etkileri üç ile beş hafta içinde görülür, aşı orta vadede etkili olur" dedi.

"Aşı pandemiden çıkış yolu" diyen Wieler, diğer tedbirlerin de ihmal edilmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

"AŞILAMA HIZI YAVAŞLADI"

Almanya'da salgınla mücadelede yetkili kuruluş RKI bünyesindeki Daimi Aşı Komisyonu Başkanı Thomas Mertens de, salgında beşinci dalganın yaşanabileceği uyarısında bulundu. Alman Yazı İşleri Ağı'na konuşan Mertens "Bunun ne kadar güçlü olacağı kaç kişinin aşı olacağına ve hatırlatma aşısı yaptıracağına bağlı" dedi.

Mertens an itibariyle karşılaşılan sorunun 18 ile 59 yaş arasındaki grupta aşılama hızının yavaşlaması veya hatırlatma aşısı yaptırmaması olduğunu söyledi. Hatırlatma aşıları için randevuların Aralık veya Ocak ayına verildiğini ifade eden Mertens, bu nedenle hatırlatma aşıları ile kısa vadede başarı sağlanamayacağını kaydetti.

ALMANYA SAĞLIK BAKANI'NDAN AŞI ÇAĞRISI

Vaka sayılarının artışı nedeniyle geçen günlerde Berlin'de bir basın toplantısı düzenleyen Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yüksek bulaşıcı Delta varyantı tehlikesi nedeniyle vatandaşları aşılarını ve hatırlatma dozlarını yaptırmaya çağırdı.

Aşı konusunda sert uyarılar yapan ve artış nedeniyle hatırlatma dozunun daha da önemli hale geldiğini vurgulayan  Spahn, "Almanya'da yıl sonuna kadar herkesin ya aşı olacağını ya iyileşeceğini ya da öleceğini" söyledi.

AVRUPA KAPANMAYA GİTTİ

Vaka sayılarının 15 binin üzerine çıktığı Avusturya'da hükümet, dördüncü dalgayı kontrol altına alabilmek ve sağlık sistemini koruyabilmek için herkesi kapsayan sokağa çıkma kısıtlaması kararı aldı.

22 Kasım'da başlayan ve 20 gün boyunca tüm gün uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle zaruri ihtiyaçların giderildiği, market, eczane gibi alışveriş yerlerinin dışındaki işletmeler, alışveriş merkezleri, restoran ve oteller kapalı tutulacak.

Hollanda'da da hükümet, rekor seviyedeki koronavirüs vakaları nedeniyle 13 Kasım itibariyle üç haftalık kısmi kapanma kararı aldı. Bu süre zarfında ülkede spor karşılaşmaları seyircisiz oynanacak; bar ve restoranlar ise 20.00'da kapanacak.

Belçika'da ise koronavirüs vaka sayıları günlük ortalama 16 bini aşarken, test merkezleri kapasitelerinin dolduğunu bildirdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST