"Avrupa Birliği’nde Afgan mültecilere yer yok"

Çekya Başbakanı Andrej Babis, Avrupa Birliği’nde “Afgan mültecilere gerçekten yer olmadığını” söyleyerek bu kişilerin Afganistan'da kalmalarından daha iyi bir çözüm olamayacağını savundu.

AVRUPA 08.09.2021 - 10:30 08.09.2021 - 10:33

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ve Slovakya Başbakanı Eduard Heger ile ülkesindeki tarihi Lednice Şatosu’nda bir görüşme gerçekleştiren Babis, burada gündeme ilişkin basının sorularını yanıtladı.

"BUNUN DA İYİ BİR SEÇENEK OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM"

Türkiye ile AB arasında 2016 yılında imzalanan göç anlaşmasına atıfta bulunan Babis, “Geçmişte olduğu gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu konuyu görüşme seçeneği var. Ancak ben bunun da iyi bir seçenek olduğunu düşünmüyorum” dedi.

"EN İYİ SEÇENEK KENDİ ÜLKELERİNDE KALMALARI, ONLARA AB’DE YER YOK"

Euronews’in aktardığı habere göre mültecilerin kendi ülkelerinde kalmasından daha iyi çözüm olamayacağını ileri süren Babis, "Onlara AB’de gerçekten yer yok. Bu insanların Afganistan'da kalmasına izin veren çözümden iyi bir seçenek yok” dedi.

18 MİLYON EURO YARDIM

Avusturya Başbakanı Kurz ise ülkesinin mültecilere kapılarını açacak Afganistan’a komşu ülkelere 18 milyon Euro tutarında mali yardımda bulunacağı açıkladı.

AVUSTURYA BAŞBAKANI KURZ: 2015’İ TEKRARLATMAYACAĞIZ

Kurz, “Komşu ülkelerin yükünü hafifletmeye çalışacağız. Ancak 2015'in tekrarlanmaması konusunda hemfikiriz. Yasa dışı göçe karşıyız ve insan kaçakçılarla mücadele edeceğiz” dedi.

"YENİ BİR GÖÇ DALGASI TETİKLENMEMELİ"

Avusturya Başbakanı Kurz, Afgan mülteci sorununa bölgesel bir çözüm bulanması gerektiğini belirterek, Avrupa’ya yeni bir göç dalgasının tetiklenmemesi gerektiğini dile getirdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST