İki yerel yönetim arasındaki bu iş birliğinin Türkiye’de ilk ve tek olduğunu belirten Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, şöyle konuştu:

Karşıyaka Belediyesi ile afet durumunda afete uğrayan kentin yönetim ve koordinasyonu ile ilgili iş birliği yaptık. Biz Avcılar olarak, Karşıyaka’yı karış karış öğreneceğiz. Karşıyaka Belediye Başkanımız ve çalışma arkadaşları da bizim kentimizi öğrenecek ve afet yönetim planlarına hakim olmanın ötesinde, o planları bizzat yapan, yenileyen ve uygulayan ekip olacak. Bugün de Karşıyaka’dayız ve burayı tanıyoruz. Karşıyaka’nın muhtemel risklerini, risk gerçekleştiğinde arama kurtarmadan lojistiğine kadar nasıl katkı sunulacağını öğreniyoruz. Bu ülkemizde ilk ve tek. Hala merkezi yönetim bir afet gerçekleştiğinde o afeti yönetmek için daha önce kenti hiç bilmeyen ve tanımayan birini atıyor. O görevlendirilen kişi de afetle birlikte şehri ve neler yapacağını öğrenmeye çalışıyor. Biz afet gerçekleşmeden bu kenti karış karış öğreneceğiz. Diliyorum bir afet gerçekleşmez ama gerçekleşirse Karşıyaka yönetim bakımından emin ellerde olacak. Afet Avcılar’da gerçekleşirse, Avcılar emin ve sağlıklı ellerde, kenti bilen ve afete maruz kalmamış bir kadro ile yönetilecek. Dolayısıyla hızlı bir normalleşme ve hızlı bir katkı sunma durumu gerçekleşecek.” 

“EMİN ELLERDEYİZ”

Başkan Hançerli, şöyle devam etti:

“İş birliğimize lojistik desteğini de Saran Holding sağlayacak. Avcılar’da afet olursa Saran Holding’in helikopteri birkaç saat içinde Karşıyaka Belediye Başkanımızı ve yönetim ekibini alarak Avcılar’a ulaştıracak ve hızlı bir şekilde afetin yönetimi, kentin yeniden ayağa kalkması için çalışmalar yürütülecek. Karşıyaka’da deprem gerçekleşirse de bizi buraya getirecek. Üçüncü ayak olan lojistik de tamamlanınca net bir şekilde start vermiş olduk. İki belediyenin olağanüstü durumda birbirine hızlıca kolayca yetişebileceği ulaşım organizasyonu için havayolu ve her yere her koşulda inebilme yeteneği olan helikopter en doğrusuydu. İş birliğimiz süreklilik arz eden süreç. Eğitimler devam edecek. İki belediyede de karşılıklı olarak kentlere en iyi şekilde hizmet edecek yetenek ve birikimde kadrolar olacak. Afet yönetim planlarımız birbirimizde olacak. Afet durumunda bizi koruyacak, kollayacak, Avcılar’a sahip çıkacak bir kardeşimiz var; Karşıyaka var, emin ellerdeyiz. Geleceğe güvenle bakıyoruz ve rahatız. İş birliğimizin örnek olmaya başladığını da biliyorum. Tüm Türkiye’nin, merkezi yönetimin bunu model olarak kabul etmesi halinde ülke olarak daha güvende olacağımızı söyleyebilirim.”

"ÇOK OLUMLU, AKILCI VE DOĞRU BİR ÇALIŞMA"

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay da konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“Ülke olarak afete süreçlerine yeterince hazır değiliz. Daha hazırlıklı olmamız lazım. Kendi afet planlarımızı yapıyoruz. Ama afet durumunda o planları yapan kişiler de afetzedeye dönüşüyor. Dolayısıyla bir yönetim zafiyeti oluşuyor. Bunu gidermenin en doğru yollarından birini bulduk. Bu yönde çalışıyoruz. Kenti ve afet planını tanıyan, bilen, çalışmış olan kardeş belediye böyle bir durumda hızlıca olay yerine ulaşacak kontrolü ele alacak. Birimler oluşturduk. Görevli kişileri belirledik. Sürekli iletişim halinde olmaya devam edeceğiz. Zaman zaman buluşmalar da olacak. Yakın zamanda biz Avcılar’a gideceğiz. Çok olumlu, akılcı ve doğru bir çalışmayı yürüttüğümüzü düşünüyorum. Umuyorum başımıza hiç afet gelmez ama biz önlemimizi alıyoruz. Mutlaka başka kentlere de örnek olacaktır. Böyle bir iş birliği bize güven veriyor. En önemlisi insanın kendini daha güvende hissetmesi. Kötü bir olay yaşamayı dileyerek ama her zaman hazır olmamız gerektiğini bilerek çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Kaynak: anka