Av. Cangı: "Mahkeme Akbelen'de kesimi durduracak kararı acilen vermeli"

Akbelen Ormanı'nda maden ocağı için ağaç kesimine karşı yürütmeyi durdurma kararının verilmesi çağrısında bulunan Av. Arif Ali Cangı, "Doğaya telafisi mümkün olmayan yaralar açılabilir" dedi.

EKOLOJİ-ÇEVRE 19.07.2021 - 18:51 19.07.2021 - 18:55

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy'de bulunan Akbelen Ormanı'nda, Limak ve İçtaş Holding'in ortak olduğu Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim A.Ş. şirketinin kurmak istediği maden ocağı için ağaçlar kesildi. İkizköylülerin, alanda direniş nöbeti başlatması üzerine ağaç kesimi durduruldu. Kömür sahasının genişletilmesiyle ilgili iki ayrı dava ise sürüyor.

BİLİRKİŞİLER ALANI İNCELEYECEK

Orman kesimine karşı Muğla 3. İdare Mahkemesi’ne dava açıldı. Mahkemenin talebiyle 30 Temmuz'da bölgeye bilirkişi gidecek ve kesimine başlanan ormanlık alanın madencilik için zorunlu olup olmadığını inceleyecek. Mahkeme ayrıca bilirkişi raporundan yola çıkarak, kamu yararına ilişkin de kararını verecek.

"ORMANLAR ANAYASA GÜVENCESİNDE"

MA'nın haberine göre, ağaç kesimlerinin durdurulması için dava açan avukatlardan Arif Ali Cangı, maden şirketinin mahkeme sürecini beklemeden ağaç kesimine devam etme ihtimalinin olduğunu söyledi. 

Bu yüzden mahkemenin hızlıca yürütmeyi durdurma talebini karara bağlanması gerektiğini vurgulayan Cangı, "Anayasanın 169. maddesi 'Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez' diyor. Salgınlar ve küresel iklim kriziyle boğuştuğumuz bu dönemde sağlıklı yaşamın sürdürülmesinin en önemli güvencesi ormanlarken, derhal yürütmeyi durdurma kararı verilmeli" ifadelerini kullandı.

"MAHKEMENİN BELİRLEDİĞİ 3 BİLİRKİŞİ MADEN MÜHENDİSİ"

Mahkemenin daha önce keşif için belirlediği 3 bilirkişinin maden mühendisi olduklarını aktaran Cangı, "Maden mühendisleri Yatağan'da falan çalışmışlar. Orman mühendisi olmaları gerekirken maden mühendislerini bilirkişi atamış mahkeme. Hemen itiraz edip billirkişilerin değiştirilmesini talep ettik ve kabul edildi" diye konuştu.

"ACİL YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLMELİ"

Yürütmeyi durdurma kararının verilmemesinin bölge halkında ciddi bir güvencesizlik yarattığını belirten Cangı, şöyle devam etti:

"İdari izinden sonra bu karar çıksa bile doğada telafisi mümkün olmayan yaralar açılabilir, acil yürütmeyi durdurma kararı verilmesi gereken ender bir durumla karşı karşıyayız."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@