Mustafa Kemal Atatürk'ün Yalova'da Hazine'ye bağışladığı tarım arazisinin Çevre Bakanlığı tarafından TOKİ'ye tahsis edildiği ve Millet Bahçesi yapılacağı belirtildi.Yalova'da Atatürk Köşkü'n...

Türkiye Barolar Birliği kuruluşunun 53'üncü yıl dönümünde Anıtkabir'i ziyaret etti Türkiye Barolar Birliği kuruluşunun 53'üncü yıl dönümünde Anıtkabir'i ziyaret etti

Mustafa Kemal Atatürk'ün Yalova'da Hazine'ye bağışladığı tarım arazisinin Çevre Bakanlığı tarafından TOKİ'ye tahsis edildiği ve Millet Bahçesi yapılacağı belirtildi.

Yalova'da Atatürk Köşkü'nün bulunduğu tarım arazisinin Millet Bahçesi yapılacağı ortaya çıktı. Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, 113,4 dekar büyüklüğünde olan Hazine'ye ait taşınmaz 20 Mayıs 2020 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazısı ile 'Millet Bahçesi' yapılması için TOKİ'ye tahsis edildi.Millet Çiftliği, 1929 yılında Atatürk tarafından tarımsal üretimi teşvik için satın alınmıştı ve halen 'Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü' olarak kullanılıyor.

'YALOVA'YA VE TÜRK TARIMINA İHANET"

CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, "Bu bölgenin tarım dışı amaçla kullanılıp millet bahçesine dönüştürülmesi, Atatürk'ün mirasına saygısızlık, Yalova'ya ve Türk tarımına ihanettir. Burası birinci sınıf tarım arazisi. ‘Yalova benim kentimdir' diyen Atatürk'ün Türk tarımının geliştirilmesi için millete bağışladığı arazidir. Bu yanlıştan dönün, tarım arazilerine dokunmayın" sözleriyle tepkisini dile getirdi.TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Remzi Suiçmez de, "Ankara'daki AOÇ gibi, Yalova'daki Millet Çiftliği de Atatürk'ün vasiyetine bu duruma getiriliyor. Talan bugün de devam ettirilmek isteniyor. Bu yanlıştan ivedilikle dönülmeli" ifadelerini kullandı.Suiçmez, "Bu çiftlik Atatürk tarafından 11.06.1937 tarihinde bizzat kendisi tarafından yazılan vasiyet mektubunda yer alıyor" dedi ve vasiyeti de şöyle aktardı:"Çiftliklerin yerine göre arazi ıslah ve tanzim etmek, muhitlerini güzelleştirmek, halka gezecek, eğlenecek ve dinlenecek sıhhi yerler, hilesiz ve nefis gıda maddeleri temin etmek, bazı yerlerde ihtikarla fiili ve muvaffakiyetli mücadelede bulunmak gibi hizmetleri de bulunmak zikre şayadır. Bünyelerinde metanetine ve muvafaffakiyetlerinin temelini teşkil eden geniş çalışma ve ticari esaslar dahilinde idare edildiği takdirde tecrübelerini müspet iş sahasından alan müesseselerin ziraat usullerini düzeltme istihsalatı artırma ve köyleri kalkındırma yolunda devletçe alınan ve alınacak olan tedbirlerin hüsnü intihap ve iktisabına birer amil ve mesnet olacaklarına kani bulunuyorum ve bu kanaatle tasarrufumdaki bu çiftlikleri bütün tesisat, hayvanat ve demirbaşları ile beraber hazineye hediye ediyorum."

VALİLİKTEN YALANLAMA

Yalova Valiliği, Millet Bahçesi olarak düzenlenecek taşınmazın Yürüyen Köşk arazisinde kaldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtti.Millet Bahçesi için Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde 113 bin 396 metrekarelik arazinin tahsis edildiği duyurulan açıklamada, Yürüyen Köşk'ün de bulunduğu taşınmazın ise Süleymanbey Mahallesi'nde 524 bin 748 metrekarelik alan olduğu aktarıldı.Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce Ar-Ge çalışmalarında kullanılan ve Yürüyen Köşk'ün de yer aldığı parsellerin tahsislerinde herhangi bir değişiklik olmadığının vurgulandığı açıklamada, "Millet Bahçesi olarak halkın hizmetine sunulacak olan taşınmazın Yürüyen Köşk'e uzaklığı yaklaşık 1300 metredir. Taşınmazın üzerinde zeytin ağaçları bulunan kısmının muhafaza edilmesi koşuluyla Millet Bahçesi olarak düzenlenmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca uygun görülmüştür" ifadeleri kullanıldı.