Atatürk Kültür Merkezi (AKM), sanatseverlere kapılarını yeniden açtığı 29 Ekim 2021’den bu yana 1 milyon 300 bin ziyaretçi ağırladı. Operadan baleye, tiyatrodan konserlere; sergi ve çocuk atölyelerine farklı buluşmalara sahne olan AKM’de yıl boyunca bin 265 etkinlik yapıldı.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM), sanatseverlere kapılarını yeniden açtığı 29 Ekim 2021’den bu yana 1 milyon 300 bin ziyaretçi ağırladı. Operadan baleye, tiyatrodan konserlere; sergi ve çocuk atölyelerine farklı buluşmalara sahne olan AKM’de yıl boyunca bin 265 etkinlik yapıldı.

Atatürk Kültür Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni yüzüyle açıldığı 29 Ekim 2021’den bu yana AKM Türk Telekom Opera Salonu, Tiyatro Salonu, AKM Galeri, Çok Amaçlı Salon, Müzik Platformu, Kayıt Stüdyosu, Çocuk Sanat Merkezi, Kütüphane ve AKM Yeşilçam Sineması yıl boyu sanat severler tarafından ziyaret edildi.

AKM’DE YIL BOYUNCA TOPLAM BİN 265 ETKİNLİK YAPILDI

Atatürk Kültür Merkezi’nde aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, İstanbul Devlet Tiyatrosu, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu, Devlet Halk Dansları Topluluğu ve İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’na ev sahipliği yapıyor. AKM’de yıl boyunca 275 konser, 150 tiyatro, 80 opera ve bale, 37 sergi ve 90 film gösterisinin yanı sıra söyleşiler, okur yazar buluşmaları ve çeşitli atölyeler düzenlendi. Çocuklar için 386 farklı atölye yapıldı ve 60 binden fazla çocuk sanatla buluştu. Yıl boyunca toplam bin 265 etkinlik gerçekleşen AKM’de etkinliklere 1 milyon 300 bin kişi katıldı.

Kerim Rota: Yeni cumhurbaşkanımız, Türkiye’yi seçime hazırlayacak Kerim Rota: Yeni cumhurbaşkanımız, Türkiye’yi seçime hazırlayacak

AKM LONDRA FİLARMONİ ORKESTRASI’NDAN CHRİS BOTTİ’YE KADAR PEK ÇOK İSİMLE SANAT SEVERLERİ BULUŞTURDU

AKM, Londra Filarmoni Orkestrası’ndan yaşayan en büyük caz müzisyenlerinden biri olan Grammy ödüllü ünlü trompet sanatçısı Chris Botti’ye, İspanyol müziğinin usta ismi Buika’dan dünyaca ünlü caz şarkıcısı Stacey Kent’e pek çok ismi sanatseverlerle buluşturdu. Carmen operası 15 yıl sonra AKM’de sahnelenirken, Saraydan Kız Kaçırma, Falstaff, La Traviata operaları ve Don Kişot, Kuğu Gölü baleleri de seyircilerin büyük ilgi gösterdiği etkinlikler arasında yerini aldı.

AKM BİRÇOK FESTİVALE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Tüm bunların yanı sıra Atatürk Kültür Merkezi birçok festivale ev sahipliği yaptı. Başta Beyoğlu Kültür Yolu Festivali olmak üzere, AKM bünyesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen Çocuk Sanat Festivali, çeşitli kısa film festivalleri, Boğaziçi Film Festivali, TRT Uluslararası Belgesel Günleri, Uluslararası Distopya Film Festivali, Ödüllü Filmler Haftası, İKSV Müzik Festivali, Akbank Caz Festivali, İstanbul Uluslararası Halk Müziği Festivali gibi birçok festivalin de mekânı oldu.