"AstraZeneca 6 ay sonra hatırlatıcı doz olarak kullanıldığında antikor seviyesini artırıyor"

Araştırmacılar tarafından AstraZeneca aşısının herhangi bir değişikliğe gidilmeden etkili bir hatırlatıcı doz olabileceği tespit edildi.T24'te yer alan

DÜNYA 28.06.2021 - 17:26 28.06.2021 - 17:26

Araştırmacılar tarafından AstraZeneca aşısının herhangi bir değişikliğe gidilmeden etkili bir hatırlatıcı doz olabileceği tespit edildi.

T24'te yer alan habere göre, Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre ikinci dozun yapılmasından 6 ay sonra yapılan üçüncü doz antikor seviyelerinde ciddi bir artış sağlayarak vücudun Covid-19 ve varyantlarına karşı bağışıklık kapasitesini artırıyor.

45 HAFTAYA KADAR UZATILABİLİR

Oxford Aşı Grubu'nun başındaki Prof. Sir Andrew Pollar, insanların sonbahar aylarında hatırlatıcı doza ihtiyaç duyup duymayacağını bilmediklerini, ancak gerekirse mevcut aşının kullanılabileceğini dile getirdi. Aynı araştırma, AstraZeneca/Oxford aşısı yaptıranların antikor seviyesinin aşı yapıldıktan bir yıl sonra da yüksek olduğunu tespit etti. Araştırmacılar AstraZeneca/Oxford aşısı için önerilen birinci ve ikinci doz aralığının 4 ila12 hafta arası olduğunu, ancak gerekirse 45 haftaya kadar uzatılabileceğini ifade etti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST