Ülkenin en düşük aşılama oranına sahip eyaleti Alabama'ya bağlı Cullman'da yapılan mitingde Trump destekçilerine aşı yaptırmalarını önerince yuhalandı.

Ülkenin en düşük aşılama oranına sahip eyaleti Alabama'ya bağlı Cullman'da yapılan mitingde Trump destekçilerine "Özgürlüklerinize tamamen inanıyorum. Özgürsünüz, ne istiyorsanız onu yapmalısınız" ifadesini kullanarak "Ancak aşı yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Ben yaptırdım. Bu iyi bir şey. Aşı olun" dedi.

Trump, önerinin ardından gelen yuhalamalardan sonraysa şu açıklamayı yaptı:

"Tamam, peki. Özgürlükleriniz var ve bu iyi bir şey. Ama ben aşı yaptırdım. Aşı işe yaramazsa ilk öğrenen siz olacaksınız. Alabama'ya telefon edeceğim ve diyeceğim ki 'Hey, ne oldu biliyor musun?' Ama (aşı) işe yarıyor."

Nüfusun yüzde 36,3'ünün iki aşısını da yaptırdığı Alabama'da devlet hastanelerinde yatan Kovid-19 hastalarının yüzde 85'inin aşısız olduğu açıklandı.

Gözden kaçırmayın

FED Başkanı: Güçlü ekonomik büyüme bekliyoruz FED Başkanı: Güçlü ekonomik büyüme bekliyoruz

Cumhuriyetçi Alabama Valisi Kay Ivey de daha önce yaptığı açıklamada eyalette koronavirüsün yayılmasının arkasında aşılanmamış kişilerin olduğunu söylemişti.

Yaklaşık 5 milyon nüfuslu eyalette çocuklar arasında da Kovid-19 yayılıyor. Çocuk doktoru Karen Landers, bu konuda çok endişeli olduğunu çünkü çocukların virüsü yayabileceğini ifade etti.