Asgari Ücret Tespit Komisyonu, temmuz ayında asgari ücrete yapılacak artışı belirlemek için bir araya geldi. Toplantı sonunda ilk anlaşma sağlandı. Asgari ücret 5 bin 878 liraya yükselebilir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında toplanan komisyonda Toplantıda TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol da yer aldı.

İlk toplantıdan çıkan anlaşmaya göre, asgari ücretteki artış temmuzdan itibaren geçerli olacak ve asgari ücrete vergi muafiyeti, yeni zamla ulaşılan rakam için de uygulanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanacağını ümit ettiklerini söyledi.

YENİ ASGARİ ÜCRET

Memurlar ve emekliler şimdiden Ocak maaşlarını hesaplamaya başladı: Ne kadar olacak? İşte tahminler Memurlar ve emekliler şimdiden Ocak maaşlarını hesaplamaya başladı: Ne kadar olacak? İşte tahminler

2021'de 2.825,90 TL olan asgari ücret 2022'de yapılan düzenlemeyle 4.253,40 TL'ye çıkarıldı. Bununla birlikte Asgari Geçim İndirimi, damga vergisi ve gelir vergisi uygulamalarında da değişikliğe gidildi.

Şu anda brüt asgari ücrette 760 lira prim kesintisi yapılıyor. İşveren açısından da 876 liralık prim maliyeti bulunuyor. Asgari ücrete ara zam durumunda işverene prim desteği en çok konuşulan formül olarak değerlendiriliyor.

Brüt ücrete yapılan eklemeler şu şekilde:

- SGK primi işçi payı (Brüt ücret üzerinden yüzde 15,5) – 775,62 TL

- İşveren İşsizlik Sigorta Payı (Brüt ücret üzerinden yüzde 2) – 100,08 TL

Yani işveren için 2022 asgari ücret maliyeti 5.879,70 TL olacak. Bu da asgari ücretin 5 bin 878 liraya yükseleceği anlamına geliyor.