2022'nin başında 4 bin 253 liraya yükseltilen asgari ücret yükselen enflasyona direnemeyince, yeniden düzenlenmesi beklentisi kamuoyunda önemli bir gündem maddesi olarak sıkça konuşuluyor. Daha önce asgari ücretin sene sonunda zamlanacağını söyleyen AKP yetkililerinin ise enflasyon oranının yüzde 70'i aşmasıyla birlikte asgari ücrete ikinci zammı düşünmeye başladığı iddia ediliyor.

Asgari ücrete zam beklentisi kamuoyunda daha yüksek sesle tartışılmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, 4 Haziran'da  "Petrol fiyatlarının arttığı dönemde dünyada neyin nereye geldiğini takip ediyorsunuz. Ücretliler başta olmak üzere her kesimden vatandaşımızın gelirlerini artırarak aradaki farkı kapatacak programları hazırlıyoruz." yaptığı açıklama bu beklentiyi güçlendirdi. Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in, "Temmuz ayında emekçilerin karşılaştıkları enflasyon farkına karşı düzenlemelerin hazırlığını yaptığımızı belirtmek isterim" şeklindeki ifadeleri de asgari ücrete zam umudunu biraz daha artırdı.

Konuyla ilgili uzmanlar da, asgari ücrete ek zam yapılması ihtimalinin çok yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Buna göre; Merkez Bankası'nın Haziran ayı enflasyon beklenti anketinde yer alan 6 aylık enflasyonun yüzde 39,67 olarak gerçekleşmesi dahilinde, Temmuz ayında binlerce asgari ücretliye bu oran seviyesinde zam yapılacak.

İŞTE OLASI YENİ ORANLAR VE YENİ ASGARİ ÜCRET MİKTARLARI

Asgari ücrete %25 zam gelirse maaşlar 4.253 TL'den 5.316 TL'ye yükselecek!

Asgari ücrete %30 zam gelirse 5.528 TL olacak!

Asgari ücrete %35 oranında zam gelirse maaşlar 5.741 TL'ye yükselecek!

Asgari ücrete %40 oranında zam gelirse maaşlar 5.954 TL'ye yükselecek!

Asgari ücrete %45 oranında zam gelirse maaşlar 6.166 TL'ye yükselecek!

TUİK Kabul etti ekonomiye güven azaldı TUİK Kabul etti ekonomiye güven azaldı

Asgari ücrete %50 oranında zam gelirse maaşlar 6.379 TL'ye yükselecek!