Haber: Uğur İstanbullu

İki yılı aşkın süredir pandemi nedeniyle ülke genelinde ve Artvin’de basın açıklaması yapılarak kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı, bu yıl alanlara çıkılarak kutlanacak. Yaklaşan 1 Mayıs öncesinde Artvin ve Hopa’da alanlarda kutlanması için çalışma yürüten sendikalar ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle görüştük.

“Ülke tarihinde görülmemiş bir ekonomik krizle karşı karşıyız. Bu ekonomik krizi, sorumlusu olmayan çalışanlara ödetiyorlar” diyen DİSK Genel İş Sendikası Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin; çalışanları, emekçileri, köylüleri, memurları, emek ve demokrasi güçlerini 1 Mayıs’ta alanlara davet etti.

“ÜLKE TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ BİR EKONOMİK KRİZLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

DİSK Genel İş Sendikası Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin, ekonomik krizin yükünün emekçilerin sırtına yüklendiğini belirterek, şunları söyledi:

“Uzun bir pandemi sürecinden sonra biz de, Artvin’de emek ve demokrasi bileşenleri olarak, 1 Mayıs 2022’de alanlarda olacağız. Çok büyük ekonomik sorunlarla karşı karşıyayız. Tarihimizde görülmemiş bir hayat pahalılığı ve geçim sıkıntı içerisindeyiz. Bu dertlerimizi hep birlikte alanlarda haykıracağız. Bu ekonomik krizi ne yazık ki çalışanlar, emekçiler, işçiler, köylüler, çiftçiler, memurlar çıkarmadığı halde, en büyük acıyı yine onlar çekmektedir. Ücretler erimiştir, adeta buharlaşmıştır. Bu ekonomik koşullar altında geçinmek mucizelere kalmıştır. Ve 1 Mayıs 2022 yılında tüm emek dostlarını, alanlarda dertlerimizi ve sorunlarımızı hep birlikte haykırmaya davet ediyorum.”

Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş ise, 1 Mayıs’a şu ifadelerle çağrıda bulundu:

“2 yıldır ilimizde 1 Mayıslarımızı sadece basın açıklaması yapmak zorunda kalıyoruz. Bu yıl ise 2022’de tekrar alanlardayız. Artvin ilimizde iki ayrı yerde, Hopa’da ve il merkezimizde 1 Mayıs’ımızı kutlayacağız. Bütün emek dostlarını, bütün yoksulları, yaşadığımız bu ekonomik krizden rahatsız olan herkesi 1 Mayıs günü alanlarımıza bekliyoruz. Geleceğimize, çocuklarımıza sahip çıkmak için 1 Mayıs’ta hepimiz alanlarda olacağız. Hepinizi bekliyoruz.”

Gözden kaçırmayın

Tuzla Tersanesi'nde patlama: Yaralılar var Tuzla Tersanesi'nde patlama: Yaralılar var

“BU YIL ÇAY ÜRETİCİSİ TARLAYA GİTMEDEN BORÇLANIYOR”

Hopa Meydanı’nda yapılacak 1 Mayısı kutlamasına hazırlanan Halkevleri Doğu Karadeniz Bölge Temsilcisi Dursun Ali Koyuncu da, şöyle konuştu:

“2 yıl aranın ardından yeniden 1 Mayıs meydanlarında buluşacağız. Bu yıl ve her yıl olduğu gibi, hem Hopa’da hem de Artvin’de 1 Mayıs’ta meydanlarda olacağız. Pandemi gerekçesiyle 1 Mayıs meydanları işçilere ve emekçilere yasaklanmıştı. AKP’li yöneticiler, AKP il ve ilçe teşkilatları kongreler düzenleyip, hınca hınç dolu salonlarda kongreler düzenlerken, geçen yıl 1 Mayıs meydanları işçilere yasaklanmıştı. Bizler ‘1 Mayıs yasak tanımaz’ diyerek geçen yıl Hopa’da 1 Mayıs’a çıkmıştık ve gözaltına alınmıştık. Bu yıl da Bölge Halkevleri olarak, Hopa’da 1 Mayısa çıkacağız. Çay Fabrikası önünde saat 12.30’da bir araya gelecek ve ardından Hopa Çay Fabrikası önünden Metin Lokumcu Meydanı’na yürüyeceğiz.

Bu yılın özel bir nedenini de biliyorsunuz: Çay üreticilerin her yıl bir sorunu var. Kota, kontenjan sorunu. Çayda sömürüden kaynaklı bir sorun vardı. Bu yıl da gerek ülkenin ekonomik şartlarından kaynaklı gerekse yüksek gübre fiyatlarından kaynaklı, çay üreticileri bu yıl önceki yıllara nazaran daha çok sorunla çay tarlasına gidecek. Yani borçlanarak çay tarlasına gidiyoruz. Yüksek gübre fiyatları nedeniyle borçlandık. Henüz üretime başlamamışken borçlanmış olduk. O yüzden bu yıl ‘Çayda sömürüye son’ şiarıyla; deresine, suyuna, çayına sahip çıkanlar olarak Hopa sokaklarında faşizme karşı, tek adam diktatörlüğüne karşı daha fazla sesimizi yükselteceğiz. Halkımızı da Hopa Meydanı’nda buluşmaya davet ediyoruz.”

* Bu haber Medya Araştırmaları Derneği'nin yürüttüğü Yerel Medya ve Yurttaş Habercileri İçin Hak Temelli Yeni Medya Eğitimi Karadeniz Eğitim Programı kapsamında hazırlanmıştır.