01.08.2019, 16:36

Antep'te iptal edilen imar planının askıya çıkarılmasına CHP’lilerden tepki

Gaziantep Büyükşehir ve Şehitkamil Belediyesinin Gaziantep 2’nci İdare Mahkemesinin iptal ettiği imar planı değişikliğinin benzer şekilde yeniden askıya çıkarmasına tepki gösteren CHP Gaziantep İ...

Gaziantep Büyükşehir ve Şehitkamil Belediyesinin Gaziantep 2’nci İdare Mahkemesinin iptal ettiği imar planı değişikliğinin benzer şekilde yeniden askıya çıkarmasına tepki gösteren CHP Gaziantep İl Örgütü, imar planını yargıya taşıyacağını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep İl Örgütü kent sanayisinin önde gelen ailelerinden olan Konukoğlu ailesine ait bir arazi üzerinde Şehitkâmil Belediyesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği kanuna aykırı imar planı değişikliğine düzenlediği basın toplantısında tepki gösterdi. CHP Gaziantep İl Örgütü binasında düzenlenen toplantıya İl Başkanı Lütfü Demir, Milletvekili Bayram Yılmazkaya ve CHP’li Belediye Meclis Üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Şehitkâmil ilçesine bağlı Burak mahallesindeki arazi üzerinde 1976 yılında İmar ve İskân Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle yaklaşık 400 dönümlük alanı kapsayan imar planında alanın 280 dönümü sanayi, 16 dönümü konut,22 dönümü park ve 83 dönümü yol alanı olarak düzenleniyor.Gaziantep 2’nci İdare Mahkemesinin iptal ettiği Büyükşehir ve Şehitkâmil Belediyelerinin 2015 yılında arazi üzerinde yaptığı plan değişikliğinde, düzeltme yapılmadan yollar daraltılıp, yeşil alan ve sosyal donatı alanları azaltılarak kabul edilmez hataları barındırır şekilde mecliste kabul edilerek askıya çıkarıldığı bilgisini veren CHP Şehitkâmil İlçe Başkanı Coşkun Atalmış, kamu yararı taşımayan bu uygulamayı yargıya taşıyacaklarını kaydetti.

İMAR PLANLARINDA KAMU YARARI GÖZETİLMELİ’

CHP’li meclis üyelerinin ilgili değişiklikle alakalı gerekli itirazlarda bulunduğunu belirten Coşkun Atalmış, CHP’li üyelerin uyarılarının belediye yönetimlerince dikkate alınmadığını söyledi. İmar değişikliği konularının dava konusu olmasının süreç anlamında kimseye faydasının olmadığı gibi kendilerinin de öncelikle tercih ettikleri yöntem olmadığını dile getiren Atalmış, şöyle konuştu: “GaziGaziantep’in imar planları günün ihtiyaçlarına ve gelecekte oluşabilecek nüfus projeksiyonuna göre hazırlanmalı ve münferit plan tadilatlarına ihtiyaç duyulmayacak şekil onaylanmalıdır. Kentin kentsel planlaması birkaç kişinin inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemlidir. Bu nedenledir ki daha geniş katılımlı konunun uzman odalarında görüşleri alınarak GaziGaziantep’in geleceği hep birlikte planlanmalıdır. İmar çalışması toplumun farklı çıkar grupları için değil kamu yararı gözetilerek yapılmalıdır.”Açıklamanın ardından Büyükşehir Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Beyhan Külekçi’nin söz konusu imar planıyla ilgili yaptığı sunumun ardından toplantı sona erdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@