Antalya'da vaka sayılarının çok yükseldiğine dikkat çeken Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, vaka sayısının açıklananın 3-4 katı fazla olduğunu aktardı.

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, yaz dönemindeki yerli ve yabancı turizm hareketliliğinin Antalya'ya olumsuz etkisinin olduğuna dikkat çekti.

Gözden kaçırmayın

Eczacılar kredi-borç sarmalında Eczacılar kredi-borç sarmalında

Prof. Dr. Şahin, ANKA Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Resmi verilerde biz HES’te bütün merkezin kıpkırmızı olduğunu ama yüz binde gösterilen haritada öyle olmadığını görüyoruz. Hem testleri az yaparak, hem de vatandaşlarımızı yeterince uyarmayarak hem hastalığı tespit etmiyoruz hem de aşılamamızda çok gerideyiz" ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞIMIZ REHAVETE KAPILDI”                            

Nursel Şahin'in açıklamaları şu şekilde:

"Kısıtlamaların arkasından biz, kademeli olarak önlemlerin kaldırılmasının daha doğru olacağını söyledik. Çünkü her bir kaldırdığınız kısıtlılıktan sonra durumu inceleyerek diğerine geçiyorsunuz. Bu tam açılma ve aşılanmanın tedarik sorununun çözülmüş olması ve Sağlık Bakanlığı’nın ‘Günde 1 milyonun üzerinde, 1,5 milyona yakın aşı yaptık. En iyi aşılamayı yapan ülkeyiz.

Eylül’de maskeleri atacağız’ söylemleri, hem bu önlemlerin ortadan kaldırılmış olması hem de bu yanlış algı vatandaşlarımızda bir rehavete yol açtı. Çünkü uzun dönem bir kapanma ve kısıtlılık geçirmiştik. Sosyalleşmeye, tatile, eğlenceye haklı olarak hepimizin ihtiyacı vardı.

Düğünlerin serbest bırakılması, bayramlaşma ihtiyacı; restoran, kafeler her taraf insanlarımızla doldu taştı. Turistik tesislerimi yüzde yüz doluluğa ulaştı. Ören yerlerinde, hatta denizin üstünde teknelerde bile müthiş bir toplumsal hareketlilik oldu, bütün kıyılarımızda ve Antalya’da da.

“DELTA VARYANTI ARTTI, AŞILAMA GERİLEDİ”

Bunun bize, bulaşın çok yüksek olduğu delta varyantı nedeniyle negatif riski olduğunu söylemiştik ve uyarmıştık. Bu konuda toplumun da uyarılması, aşılamanın hızla sürdürülmesi gerektiği konusunu söylemiştik. Ama aşılama tüm bu rehavet içerisinde, yaş gruplarını düşürülmesine rağmen giderek azaldı ve hatta 400 bin, 300 binlere kadar geriledi. Oysa biz delta varyantının, daha önceki mutanttan 70-100 kat daha bulaşıcı olduğunu, kuluçka süresinin çok kısa olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla aşılanmanın artık yüzde 60-70 değil 80’lere çıkması gerektiğini söyledik.

“VAKA SAYILARI NİSAN VE KASIM PİKLERİNİN ÇOK ÜSTÜNDE”

Antalya’nın şu andaki vaka sayıları, nisanda ya da kasım pikinde gördüklerimizin çok üstünde. Dolayısıyla vaka sayılarımız çok artmış, bu söylenenlerin en az 3-4 katı düzeylerinde olduğunu biliyoruz. Ama resmi verilerde bize, HES’te bütün merkezin kıpkırmızı olduğunu ama yüz binde gösterilen haritada öyle olmadığını görüyoruz. Hem testleri az yaparak, hem de vatandaşlarımızı yeterince uyarmayarak hem hastalığı tespit etmiyoruz hem de aşılamamızda çok gerideyiz.

Aşılamanın hızla sürdürülmesi gerekiyor, sağlık çalışanları çok fedakar, bu konuda ellerinden geleni yapıyorlar. Yorulmamaya, tükenmemeye çalışıyorlar. Bizim de hep beraber onlara yardımcı olmaya, topyekun bir mücadeleyi örgütlemeye çok ihtiyacımız var."