Antalya Büyükşehir Belediyesi, Korkuteli Sülekler Mahallesi’ne sıfır enerji maliyetiyle, bin dekarlık alanı sulayabilecek Güneş Enerji Santrali (GES) kurarak, mahallenin 30 yıllık sulama sorununu çözdü. 

Büyükşehir Belediyesi, Korkuteli’nin Sülekler Mahallesi’nde kurduğu güneş panellerinden ürettiği enerji ile 80 metreden su çıkararak, bölgenin 30 yıllık su sorununa 72 saatte çözüm buldu. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından 2 dekar alana kurulan GES ile kışın 8 saat, yazın ise 10 saat güneşten faydalanarak, çevre dostu temiz enerji üretilecek. 25 yıl kesintisiz üretim garantili tesis, yaklaşık 735 bin liraya mal oldu. 

Bölgede yıllardır taşıma su ile tarım yapan çiftçiler, elektrik olmadığı için yeraltı su kaynaklarından faydalanamıyordu. Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan GES ile elektriğe kavuşan çiftçiler, sondajla 80 metreden su çekip, bin dekar araziyi sulayabilecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak bir ilki başardıklarını dile getiren Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Seda Özel, Sülekler Mahallesi’nde kurulan Güneş Enerji Santraliyle bölgenin su sorununu çözdüklerini söyledi. Özel, “30 kw’lık güç üreten güneş panelleriyle bir pompa sistemi geliştirdik. Burası kapalı devre sulama sistemi. Bu sistemle yaklaşık 80 metreden su çekilerek, üreticinin bahçesine boru sistemiyle ulaştırılacak” dedi. 

İmamoğlu, genç sporcularla buluştu İmamoğlu, genç sporcularla buluştu

Kurdukları GES sayesinde suyu sıfır maliyetle çıkardıklarını aktaran Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“HAVA PUSLUYKEN BİLE ENERJİ ÜRETEBİLİYORUZ”

“Bu yaptığımız Güneş Enerji Santrali, enerji maliyeti anlamında çiftçimize hiçbir yük getirmeyecek. Su kuyusunun bulunduğu alana en yakın elektrik şebekesi 3 kilometre uzaklıkta. Taşıma suyla bahçelerini sulayan bir çiftçilik vardı burada. Suyu taşımak için günlük sadece 300 TL mazot giderleri oluyordu. Şimdi sıfır maliyetle bahçelerine kadar suyu ulaştırmış olacağız. Burada 400 dönüm arazide patates yetiştiriciliği yapılabiliyordu. Şimdi bin dekarlık alanda ekonomik değeri daha yüksek sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılabilecek. Bu enerji panellerimizle hava pusluyken bile enerji üretebiliyoruz. Çiftçimizin maliyetlerini düşürecek verimini artıracak çok önemli bir proje. Güle güle kullansınlar.”

BİR SONRAKİ GES BAHÇEYAKA’YA 

Bu tür GES projelerinin devam edeceğini de aktaran Özel, “Çiftçimizin en önemli maliyetlerinden biri de sulamada kullanılan enerji. Benzer projelerin uygulanabileceği pek çok nokta tespit ettik. Bu noktalarda hızlı bir dönüşüme geçeceğiz. Bu sistemle çiftçi kimseye bağımlı kalmıyor. İstediği zaman sistemi açıp kapatabiliyor. Sistemin kurulumunda da hiçbir kurumdan izin alınması gerekmiyor. Bu açıdan çok rahat ve hızlı uygulanabilir bir sistem. Burada gerçekleştirdiğimiz projenin ikincisini hızlı bir şekilde Korkuteli’nin Bahçeyaka Mahallesi’nde gerçekleştireceğiz” diye konuştu. 

Projeden faydalanan Süleklerli yurttaşlar, düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

-Durmuş Ünver: “Büyükşehir Belediyemize sonsuz teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Panellerimiz kuruldu, testimiz yapıldı, suyumuz aktı. Arazilerimizi hiçbir enerji masrafımız olmadan Güneş Enerji Santralinin ürettiği bedava elektrikle sulayacağız.”

-Perihan Ünver: Çok maliyetli işler bunlar. Muhittin Böcek Başkanımız kendisi de çiftçilikten geldiği için bizim derdimizden anladı. Bize çok yardımcı oluyor. Gelecek neslimiz bu su sayesinde çok rahat edecek. Muhittin Başkanımıza dua ediyoruz.”

-Mehmet Arslan: “Bugün sondajımızdan suyumuz aktı. Bu ovada artık seracılık da olur, yaş sebze de olur. Bakarsın gençlerimiz köylerine geri döner tarımla uğraşır. Su varsa hayat var. Su yoksa hayat olmaz. Başkanımıza selamlarımızı saygılarımızı iletiyorum. O da bizim gibi köylü çocuğu. Köylünün dilinden anlayan çiftçinin dilinden anlayan birisi. Buralara kadar bu hizmetleri gönderdiği için ona saygı duyuyorum. Allah ondan razı olsun.”