Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü ekipleri, hava kalitesinin korunması ve kirliliği önlemek amacıyla sera, katı yakıt satıcıları ve kaloriferli yapılarda denetimlerini sıklaştırdı. 

Büyükşehir Belediyesi kentte kullanılan yakıtların İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı’nda belirtilen kriterlere uygun olup olmadığını belirlemek için denetimler yapıyor. Kış mevsiminin gelmesiyle kömür kamyonları, kömür satış yerleri, konutlar, seralar ve katı yakıt satıcılarına yönelik denetimler sürüyor. Ekipler, kent içinde seyir halinde olan kamyon ve TIR’larda da denetimler yapıyor. Hava Kalitesi Uygunluk Belgesi olmayan kömürler il dışına çıkarılıyor. 

Tarsus Belediyesi'nden üniversite öğrencilerine tanıtım etkinliği Tarsus Belediyesi'nden üniversite öğrencilerine tanıtım etkinliği

366 NOKTADA DENETİM 

Ekipler, Isınma Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ve İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı doğrultusunda kömür kamyonlarından il girişinde numuneler alırken, gezici ekipler de 176 katı yakıt satış noktası, 130 sera ve 60 kaloriferli yapıyı denetledi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri yurttaşların daha kaliteli hava soluması için Büyükşehir Belediyesi uygunluk belgesi olmayan kömürleri almamaları konusunda uyarıda bulundu.