ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, erken seçim iddiaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İktidarın ciddi bir oy kaybı yaşadığını belirten Pösteki, muhalefete güvenin ise arttığını belirtti.

2023 seçimleri öncesinde her gün yeni bir anket yayınlanırken, ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, ekonomi konusunda seçmenin muhalefete güven duymaya başladığını belirtti ve "Bu da AKP'nin daha da erimesine neden olacaktır" dedi.

Hrant Dink Vakfı'na tehdide 2,5 yıl hapis Hrant Dink Vakfı'na tehdide 2,5 yıl hapis

Pösteki ,"Ekonomi ile alakalı bir güvensizlik var. İktidara ve muhalefete karşı. Muhalefet bu konu ile alakalı her ne kadar çalışmalar yapıyor gibi görünse de, bunu tam olarak insanlara anlatamıyorlar. Bu güvensizliğe yol açıyor. Ekonomiden dolayı iktidardan kaçan bir seçmen grubu var mı diye sorarsanız bu oldukça fazla. Ekonomi konusunda muhalefete güven duyarsa insanlar ki seçmenler oraya eğilim göstermeye başladılar ve devam edecektir" ifadelerini kullandı.

CUMHUR İTTİFAKI'NIN 4 YILDA 20 PUAN OY KAYBI VAR

Cumhur İttifakı'nın 2018'den bu yana 20 puana yakın oy kaybının olduğunu vurgulayan Pösteki, Millet İttifakı'nın oylarında artış olduğunu söyledi. Pösteki sözlerini şöyle tamamladı:

- Yaptığımız çalışmalarda her zaman vatandaşa çözüme kavuşmasını istediğiniz başlıca problemler nelerdir diye soruyoruz. Açık ara ekonomi önce çıkıyor. İktidar ekonomik anlamada düzetmeler yapabilir.

- Bu iktidarın oy kaybını biraz olsun hafifletebilir. Ama iktidarın tüm oy kaybını kapatacak bir durum değil. Cumhur İttifakı'nın 2018'den bu yana yüzde 20'ye yakın bir oy kaybı olduğunu saptıyoruz.

- Sadece bizim verilerimizle değil bir çok kurumsal araştırma şirketinin verilerinde bu şekilde. Aynı şekilde Millet İttifakı'nın 10 puan üzerinde İYİ Parti, CHP'yi kastediyorum. 10 puandan fazla oylarını arttığını görüyoruz.