Ankara’da SGK’nin iki işyerinde koronavirüs tespit edildi

Ankara’da bulunan SGK Genel Müdürlüğü ve SGK Sıhhiye Sosyal Güvenlik Merkezi’ndeki iki kamu emekçisinde koronavirüs tespit edildi.Koronavirüs salgınında atılan normalleşme adımlarına rağmen...

GÜNDEM 26.06.2020 - 13:27 26.06.2020 - 13:27

Ankara’da bulunan SGK Genel Müdürlüğü ve SGK Sıhhiye Sosyal Güvenlik Merkezi’ndeki iki kamu emekçisinde koronavirüs tespit edildi.

Koronavirüs salgınında atılan normalleşme adımlarına rağmen vaka sayıları artış gösterirken Ankara'da Ankara’da bulunan SGK Genel Müdürlüğü ve SGK Sıhhiye Sosyal Güvenlik Merkezi’ndeki iki kamu emekçisinde de koronavirüs tespit edildi.

"SGK MERKEZİ'NE GÜNDE 2 BİNE YAKIN İNSAN GELİYOR"

SGK emekçileri, yaşananları Evrensel gazetesine anlattı. SGK emekçileri, Sıhhiye’de işyerinde koronavirüs tespit edilen arkadaşları ile aynı odadakilerin karantinaya alındığını ancak çalışmanın eskisi gibi sürdüğünü anlattı. Ardından işyerinde dezenfekte çalışmasının yapıldığını ama kaygılarını gidermediğini anlatan bir SGK emekçisi, “Ankara’nın merkezinde bulunmamız nedeniyle bizim merkeze günde 2 bine yakın insan geliyor. Ancak bu kadar yoğun ve çok kişiye hizmet veren bir kamu kurumu olmasına rağmen alınan önlemler yeterli değil. Vatandaş ile bizim aramızda fiziki mesafeyi korumak için plastik bir koruyucu bile hala konulmadı” dedi.

ÖNLEMDE KURUM İÇİ AYRIMCILIK

Genel Müdürlükte koronavirüs çıkan çalışanın yurt dışı emeklilik işlemlerinin yapıldığı daire çalıştığı için çok fazla temasının olmadığını anlatan SGK emekçileri, önlemler noktasında kurum içi ayrımcılık yapıldığını da söylüyor. Genel Müdürlüklerde ve kurum başkanlığında testlerin yapıldığını ancak şubelerde yapılmadığını anlatan emekçiler, özellikle kurum yöneticilerinin çalıştığı işyerlerinde test yapıldığını iddia etti.

BES: "TESTLER YETERSİZ"

Konuya dair açıklama yapan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Ercan Erdoğan, işyerlerinde odaların küçük olması ve çalışma temposu nedeniyle fiziksel mesafe koşullarının olmadığını söyledi. Tüm kurumdakilere test yapılarak durumun yaygın bir şekilde tespit edilmesini istediklerini belirten Erdoğan, ancak bunun da Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından karşılanmadığını kaydetti. SGK Ankara İl Müdürüyle görüştükleri ve maske verilmesi konusunda baz işyerlerinde yaşanan sorunları çözdüklerini belirten Erdoğan, il müdürünün “Bizim görevimiz koronavirüsün çıktığı katları karantinaya almak ama tüm kuruma test yapmamız mümkün değil” dediğini anlattı. Erdoğan, bir süredir bazı genel müdürlüklere test yapıldığını fakat yeterli olmadığını bildirdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@