Ankara'da günler öncesinden duyurulan Onur Yürüyüşü, polis engeliyle karşılaştı. Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı. Saldırı sırasında bir grup Yeniden Refah Partili, LGBT+'ları hedef alan ve nefret söylemi içeren sloganlar attı.

Ankara Kuğulu Park'ta, Onur Haftası kapsamında gerçekleştirilmek istenen Onur Yürüyüşü engellendi. LGBTİ+ örgütlerinin çağrısıyla yapılmak istenen yürüyüş öncesi Kuğulu Park ve çevresi polis tarafından ablukaya alındı.

Polis, Çankaya Kenndy Caddesi'nde yürümek isteyenlere saldırdı. Çok sayıda kişi yerlerde sürüklenerek ve ters kelepçe yapılarak gözaltına alındı. Cadde trafiğe kapatılırken, polis yürüyüşçülere biber gazlı müdahale yaptı.

YÜRÜYÜŞ YENİDEN REFAH PARTİSİ'NİN HEDEFİNDEYDİ

oy_1

Yeniden Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanı Melih Güner, Ankara'da düzenlenmek istenen Onur Yürüyüşü'nü hedef almış, Ankara Valiliği tarafından bizzat aranarak yürüyüşe izin verilmeyeceği bilgisinin kendisine aktarıldığını söylemişti. Yürüyüşe dair, "LGBT'ye geçit yok. Yürütmeyeceğiz" diyerek hedef alan Melih Güner, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yapmıştı:

"Ankara Valiliğimize, bugün yapılması planlanan LGBT yürüyüşüne kesinlikle izin vermeyeceğini bizzat arayarak belirttikleri için teşekkür ediyorum."

SALDIRGANLAR LGBTİ+'LARI DARP ETTİ

Polisin LGBTİ+'lara saldırısı sürerken, bir grup saldırgan da "Kahrolsun ibnelik", "Susma sustukça sıra sana gelecek", "Kanunsuz yürüyüş istemiyoruz", "Ankara uyuma onuruna sahip çık" sloganları attı ve tekbir getirdi. Hedef gösterme sonucu saldırganlar Tunalı Hilmi Caddesi'nde LGBTİ+'ları darp etti.