Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, 17 Aralık’ta Ankara Tandoğan’da yapmayı planladıkları mitinge Ankara Valiliği’nin izin vermediğini açıkladı. Kendilerine miting yeri olarak sınırlı saatlerde Anıtpark’ın gösterildiğini kaydeden Kablan Yeşil, “Hem iş yerlerinden topladığımız bütçe taleplerimizi içeren imzaları Meclis’e teslim etmek üzere hem de bu antidemokratik yasakçı zihniyeti kınamak, bununla ilgili tepkimizi dile getirmek üzere yarın saat 12.30’da Meclis Çankaya kapısı önünde olacağız” dedi.

KESK, 17 Aralık’ta Ankara Tandoğan’da yapmayı planladıkları “Seçim bütçesi değil, geçim bütçesi istiyoruz” mitingine Ankara Valiliği’nin izin vermediğini duyurdu. Valiliğin, miting için Anıtpark’ı gösterdiğini belirten KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında şunları dile getirdi:

“MAALESEF ÜLKEMİZ, KEYFİYET VE HUKUKSUZLUK ÜLKESİ HALİNE GELMİŞTİR”

“Ülkemizin gelmiş olduğu nokta artık yönetiminden adının dahi değişeceği nokta gelmiş olduğu. Maalesef ülkemiz, keyfiyet ve hukuksuzluk ülkesi haline gelmiştir. Birkaç gün önce grevleri yasaklamakla övünen Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Birleşik Metal İş ve Öziplik İş’in grev kararını kararname ile yasaklayan aynı yasakçı zihniyet geçmişten bugüne hukuksuzluklarını devam ettirmiştir. Aynı Gezi’deki hukuksuzluğa imza atıldığı gibi maalesef siyasi iktidarın vesayeti altına girmiş yargı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na hem siyaset yasağını kapsayan hem de 2 yıl 15 gün ceza kapsayan karara imza attı. Hukuksuzluklar silsilesi böyle bitmedi. Bizim KESK olarak uzun süredir çalışmasını yürüttüğümüz ve şu anda Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden 2023 bütçesine dair taleplerimizi dile getireceğimiz bir başvurumuz vardı 17 Aralık’ta. Tandoğan Meydanı’nda bütün Türkiye’den gelecek emekçilerin, işçilerin, işsizlerin taleplerini dile getireceği, “Artık yeter geçinemiyoruz. Emekten, halktan yana bir bütçe için seçim bütçesi değil geçim bütçesi” şiarı ile gerçekleştireceğimiz miting başvurumuz vardı.

“OHAL RESMİ OLARAK KALKSA DA FİİLİ UYGULAMALARI İLE DEVAM EDİYOR”

Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında Türkiye’de bir OHAL ilan edildi. OHAL resmi olarak kalksa da fiili uygulamaları ile birkaç gün önceki kanun hükmünde kararnamelerle grev yasaklarından hem de Türkiye’nin birçok ilinde en demokratik hakların dile getirilmesi kapsamında basın açıklamalarının, eylemlerin yapılmasına izin verilmemesinden, kolluk kuvvetlerinin yoğun şiddet ile karşılanmasından yasaklamalardan görüyoruz. Bir yasaklamaya da bugün Ankara Valiliği tarafından karşı karşıya kaldık. Miting başvurumuzu 28 Kasım’da gerçekleştirmiş olmamıza, kamuoyuna bunu duyurmamıza, tüm Türkiye’de örgütlenme ve hazırlık çalışmalarını yapmış olmamıza rağmen Valilik geçen süre içerisinde bize herhangi bir cevap vermemiştir. Biz birçok yolla yasal hakkımızı kullanıp bilgi almaya çalıştığımız halde bu bilgi bize ulaşmamıştır.

“BU YASAKÇI VE ANTİDEMOKRATİK ZİHNİYETİ KINAMAK İÇİN YARIN SAAT 12.30’DA MECLİS ÇANKAYA KAPISI ÖNÜNDE OLACAĞIZ”

Bugün, çok kısa bir süre önce mitingle ilgili bize bir bilgilendirme yapılmıştır. Tandoğan Meydanı olarak başvurumuzun kabul edilmediği, Anıtpark’ta yapılması, ayrıca miting saatleri ile ilgili de bir sınırlama getirilmiş. Özellikle uzak yerlerden katılımın olacağı göz önünde bulundurularak saat 10 ile 14 arasında bir sınırlama koyan kararın bize tebliğ edilmesi fiili bir yasaklamadır. Ankara Valiliği’nin bu keyfi ve hukuksuz kararını kınıyoruz. Bununla ilgili hukuksal süreci de başlatacağız. Avukatlarımız süreçle ilgili çalışmalara başladılar. Bu hukuksuzluklar silsilesinin bir yerde son bulacağına biz elbette inanıyoruz. Bu yasaklama ve engellemeler bizlere geri adım attırmamıştır. İş yerlerinden topladığımız bütçe taleplerimizi içeren imzalarımız vardı hem bu imzaları Meclis’e teslim etmek üzere hem de bu antidemokratik yasakçı zihniyeti kınamak, bununla ilgili tepkimizi dile getirmek üzere yarın saat 12.30’da Meclis Çankaya kapısı önünde olacağız. 2023 bütçesinin yoksulluğa, işsizliğe, savaşa karşı bir bütçe yerine bu ülkede yaşayan milyonların taleplerini göz önünde bulunduracak seçim bütçesi değil geçim bütçesi talebini yükseltmeye ve haykırmaya devam edeceğiz.”

Kablan Yeşil, Anıtpark’ta mitingin yapılıp yapılmayacağı ve Tandoğan Meydanı’nda ısrarcı olunup olunmayacağına dair sorulara da şu yanıtları verdi:

“GÖSTERİLEN ALAN DEMEK DOĞRU DEĞİL BİZE MİTİNGİ YAPMAYIN DEMEK ANLAMINA GELİYOR”

“Yürüyüşün yapılmasına olanak tanımayan, bütün Türkiye’den 10 binlerce insanın sığabileceği bir alan olmayan, gösterilen alan demek çok doğru değil bize mitingi yapmayın demek anlamına geliyor. Biz bu keyfi ve hukuksuz dayatmayı kabul etmiyoruz. Yerellerde güçlü KESK’in öncülüğünde bütün emek ve demokrasi güçleri ile biz Meclis önünde olurken yerellerde de bütçe taleplerini ve bu keyfiyeti protesto edeceğimiz eylem etkinlikler gerçekleştireceğiz.”