Simit fiyatının 4 liraya çıkarılmasını talep ettiklerini belirten Ankara Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş, "Böylelikle çay-simit hesabı da çöktü. Bir simit bir çay, 10 lira olacak" diye konuştu.

Ankara Simitçiler Odası, simit fiyatının 4 liraya çıkarılmasını talep ettiklerini aktardı. Oda tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne gönderilen yazıda, “50 kilogram (kg) un 390 lira, 25 kg susam 850 lira. Elektrik, yakıt, personel ve kira arttı” denilere, zam talebinde bulunuldu.

"DOLAR KURUNUN AŞIRI DEĞİŞKENLİĞİ..."

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre; simit, açma, poğaça ve döner pidesi fiyatının 4 liraya çıkarılması talep edilen yazıda, şunlar kaydedildi:

Gözden kaçırmayın

İstanbul’da yurt fiyatları iki katına çıktı İstanbul’da yurt fiyatları iki katına çıktı

“Pandemi sürecinin maddi-manevi yorgunluğu, dolar kurunun aşırı değişkenlik göstermesi ve elektrik, su, doğalgaz, personel, kira giderleri ve içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar sebebiyle esnafımızın zor şartlarda faaliyet gösterdiği de göz önünde bulundurularak, yeniden fiyat listesinin tespit edilmesi zorunluluğu hasıl olmuştur.”

"FATURALAR İKİ KAT ARTTI"

Simit ve unlu mamullerdeki malzeme artışına da dikkat çekilerek, 25 kg susamın 850 TL, 50 kg unun 390 TL ve 1 koli mayanın 160 liraya çıktığı belirtildi. Geçen yıl ortalama elektrik faturasının 5-7 bin iken bu yıl 10-12 bin liraya, yakıt giderlerinin ise 9-10 bin liradan, 16-18 bin liraya yükseldiği kaydedildi.

"PANDEMİ DOLAYISIYLA 100 SİMİT DÜKKANI KAPANDI"

Pandemi dolayısıyla 100 simit dükkanının kapandığını söyleyen Ankara Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş, şöyle konuştu:

“Böyle giderse 100 işyeri daha kapanacak. Simitte 4 lira için onay bekliyoruz. Esnafımız sadece ayakta kalmak için tabiri caizse ‘can havliyle' çalışmaya devam ediyor. Bir arkadaşımıza 50 bin lira elektrik faturası geldi. Bu yükün altından nasıl kalkacak? Simit, mart ayında da 5 liraya çıkar. Böylelikle çay-simit hesabı da çöktü. Bir simit bir çay, 10 lira olacak.”