Dünya Sağlık Örgütüne göre, tütün yetiştirmek ve üretmek gıda güvensizliğini ağırlaştırıyor Dünya Sağlık Örgütüne göre, tütün yetiştirmek ve üretmek gıda güvensizliğini ağırlaştırıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi bir yandan teknolojik gelişmeleri takip ederken diğer yandan da bilişim sektörüne ve genç girişimcilere desteklerini sürdürüyor. Bu çerçevede ABB, girişimcilik alanında önde gelen ulusal ve uluslararası aktörleri 4-6 Mayıs günleri arasında bir araya getiren ‘Girişim 23’ etkinliğine katıldı. ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’ndeki etkinlikte stant açan ABB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile Ankara İnovatif Teknoloji AŞ, ABB’nin Başkentlilerin hayatını kolaylaştıran akıllı teknoloji uygulamalarını tanıttı.

‘Girişim 23’ etkinliğinde, Başkentte dijital dönüşüm başlatan Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye’nin en kapsamlı şehir kartı ‘Başkent Kart’, ‘Başkent Mobil’, dünyanın ilk ve tek harita tabanlı açık veri paylaşımı ‘Şeffaf Ankara’, kent yayıncılığı alanında öncü çalışmalara imza atan ‘ABB TV’, kent genelinde 73 noktadan erişim sağlanan ücretsiz internet hizmeti ‘Başkent Wi-Fi’ uygulamaları ayrıntılı olarak tanıtıldı.

SERGİ TASARIM HACKATHON’U KUZEY YILDIZI TEKNOLOJİ MERKEZİ’NDE YAPILDI

ABB’nin bilişim sektörünün Başkent’te gelişmesine katkıda bulunmak ve genç fikirlere iş imkanı sağlamak amacıyla açtığı Kuzey Yıldızı Teknoloji Merkezi ise bu kez genç mimarları ağırladı. Sergi tasarımı konusunda farklı fikirler geliştirmek için düzenlenen ‘INFINIA Sergi Tasarım Hackathon’u, 6-7 Mayıs 2023 tarihlerinde yapıldı. 30 kişilik üniversite öğrencilerinden oluşan katılımcılar, ikişer kişilik gruplarla 36 saat süren maraton boyunca geleceğin sergilerini tasarladı.

Kendilerine ev sahipliği yaptığı için ABB’ye teşekkür eden İç Mimar Zeynep Demirci, şöyle konuştu:

“İnfinia olarak Türkiye'de çok da yaygın olmayan bir tasarım hackathonu düzenledik. 36 saat içerisinde katılımcıların sergi alanları hakkında farklı çalışmalar yapabileceği bir grup öğrencinin bir araya geldiği kolektif bir çalışma yaptık. Yaptığımız tasarım yarışması da şu anda bulunduğumuz bina bizim İnfinia ve Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak ortaklaşa yaptığımız AHBAP Bilim ve Sanat Kampüsü’nün örnek prototip binalarından birisi. Yakın bir zaman içerisinde müze binalarından birisi olacak. Yaptığımız yarışmada aslında Bilim ve Sanat Kampüsü’nün farklı yansıması. Genç arkadaşlarımızın farklı düşüncelerini de dinlemek istediğiniz için buradayız.”