Anastasiya Yazerskaya’yı öldürmekle suçlanan erkek, delil yetersizliğinden serbest

Anastasiya Yazerskaya’nın ölümünden sorumlu tutulan Ahmet Oğuz Özgür’e savcı “kasten öldürmek” suçlamasıyla müebbet isterken, hakim “Delil yetersizliği” diyerek serbest bıraktı.

TOPLUMSAL CİNSİYET 17.09.2021 - 21:39 17.09.2021 - 22:02

Antalya’da 8 Mart 2020’de kaybolduktan iki hafta sonra Isparta yolu üzerinde öldürülmüş halde bulunan 23 yaşındaki Anastasiya Yazerskaya davasında sanığa beraat verildi. Yazerskaya’nın öldürülmesi suçuyla Mart 2020’de tutuklanan 54 yaşındaki Ahmet Oğuz Özgür, bugün görülen karar duruşmasında hakkında verilen beraat kararı ile tahliye edildi.

İDDİA MAKAMI "KASTEN ÖLDÜRMEK"TEN MÜEBBET CEZASOI TALEP ETTİ

Antalya 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 6’ncı duruşmaya sanık Özgür, tutuklu bulunduğu Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada söz alan sanık Özgür, Yazerskaya’yı kendisinin öldürmediğini söyledi. Sanık Özgür hakkında mütalaasına veren iddia makamı, Özgür’ün “Kasten öldürmekten” müebbet hapis cezası ile cezalandırmasını istedi.

MAHKEME "DELİL YETERSİZLİĞİ" DEDİ

Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Özgür’ün “delil yetersizliği” nedeniyle beraatına ve tutuklu bulunduğu cezaevinde tahliye edilmesine karar verdi.

"BU OLAYIN DOĞAL ÖLÜMLE GERÇEKLEŞMEDİĞİ ORTADADIR"

Verilen karara ilişkin konuşan Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Avukatı Yağmur Burçin Sayın, verilen beraat kararı hatalı bulduklarını söyledi. Savcılık tarafından verilen mütalaada Yazerskya’nın kafasından vurulduğu ibaresinin yer aldığını hatırlatan Sayın, “Sanık sabah Anastasiya’nın burnunda kan olduğunu söylerken, bu olayın doğal ölümle gerçekleşmediği ortadadır. Gelinen aşamalarda sanık lehe ve aleyhe olan tüm delilleri gizlemiş hatta karartmıştır. Delilleri yok ettiğini tüm ifadelerinde de ikrar etmiştir. Mahkeme yargılamayı devam ettirmeliydi. Bu haliyle sanığa verilen beraat kararı hatılıdır” dedi. Verilen karara tepki gösteren Sayın, beraat kararına itiraz edeceklerini söyledi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST