Amazon: "20 bin çalışan koronavirüse yakalandı"

ABD merkezli e-ticaret ve teknoloji şirketi Amazon, yaklaşık 20 bin çalışanın koronavirüse yakalandığını duyurdu. Şirketin açıklamasında, salgın nedeniyle hayatını kaybedençalışanların sayısı ise...

EMEK DÜNYASI 02.10.2020 - 22:16 02.10.2020 - 22:16 Dokuz8 Haber

ABD merkezli e-ticaret ve teknoloji şirketi Amazon, yaklaşık 20 bin çalışanın koronavirüse yakalandığını duyurdu. Şirketin açıklamasında, salgın nedeniyle hayatını kaybedençalışanların sayısı ise paylaşılmadı.

ABD'li internet satış sitesi ve teknoloji firması Amazon, koronavirüs (Covid-19) salgınının patlak verdiği Mart ayından bu yana, 20 bine yakın çalışanın testinin pozitif çıktığını duyurdu.AA'nın aktardığı habere göre, şirketin kurumsal internet sayfasında, koronavirüs ile ilgili ilk defa vaka rakamları açıklanırken, Mart başından bu yana toplam 19 bin 816 çalışanın, Covid-19'a yakalandığı bilgisi paylaşıldı.

"GENEL NÜFUSA ORANLA YÜZDE 42 DAHA DÜŞÜK"

ABD genelinde 1,3 milyondan fazla işçi çalıştıran Amazon'un açıklamasında, çalışanlarının virüse yakalanma oranının, ülkedeki genel nüfus oranına kıyasla yüzde 42 daha düşük olduğu kaydedildi.

10 ÇALIŞANIN HAYATINI KAYBETTİĞİ BASINA YANSIMIŞTI

Açıklamada, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı paylaşılmazken, bugüne kadar en az 10 çalışanın hayatını kaybettiği Amerikan basınında yer almıştı. Amazon, salgın döneminde, depo çalışanlarının güvenliği için Covid-19'a karşı yeterince önlem almadığı konusunda zaman zaman eleştirilmiş, bazı eyaletlerdeki işletmelerinde çalışanları tarafından protesto edilmiş ve eyleme katılan çalışanların çoğu işten çıkarılmıştı.ABD'de salgın döneminde ekonomi durma noktasına gelirken, talep patlaması yaşayan Amazon, aynı dönemde 100 binden fazla yeni işçiyi de kadrosuna dahil etmişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@