Altı siyasi parti liderinin bir araya geldiği altılı masanın kurduğu Kurumsal Reformlar Komisyonu'nun, pazartesi günü ilk raporunu açıklaması bekleniyor. Komisyonun kuracağı ekip, seçimlerin ardından başta 128 milyar dolar iddiaları olmak üzere birçok konuda incelemelerde bulunacak ve verileri kamuoyuyla paylaşacak.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için çalışmalarına devam eden CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi'nin kurduğu Kurumsal Reformlar Komisyonu, yaptığı ilk çalışmalarında sona geldi. Komisyon'un, ilk raporunu pazartesi günü açıklaması bekleniyor.

Anket: Yıllık enflasyon beklentisi 20 yılın zirvesinde Anket: Yıllık enflasyon beklentisi 20 yılın zirvesinde

MERKEZ BANKASI NE YAPTI?

DW Türkçe’de yer alan habere göre komisyon, seçim sonrası TÜİK verileri, altın rezervi gibi konular ile 128 milyar dolar iddialarına ilişkin araştırma yapılması için anlaşmaya vardı.

Merkez Bankası’nın 2019 yılı martından itibaren faizleri düşük tutmak amacıyla rezervlerden 128 milyar dolar harcadığı iddiaları gündeme gelmişti. CHP de “128 milyar dolar nerede?” kampanyası başlatmıştı.

Diğer yandan komisyonda Merkez Bankası’nın Ankara’ya taşınması konusunda da mutabakat sağlandı.

KÖİ PROJELERİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPACAK

Varılan mutabakata göre Strateji ve Planlama Teşkilatı, özellikle müteahhitlere garanti ödemeleri içeren Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projeleri ile ilgili çalışma yapacak.