Almanya'daki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 133'e yükseldi

Rheinland-Pfalz ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerinde su baskınlarında yaşamını yitirenlerin sayısının 133'e yükseldiği bildirildi. Belçika'da ise sellerde yaşamını yitirenlerin sayısı 27'ye yükseldi.

AVRUPA 17.07.2021 - 09:49 17.07.2021 - 15:42

Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyalet yönetimi, 63 kişinin daha cansız bedenine ulaşılmasıyla ülkede seller ve su baskınları nedeniyle hayatını kaybedenlerinin sayısının 133'e yükseldiğini açıkladı.

AA'nın aktardığı habere göre, iki eyalette yaklaşık 102 bin kişinin de elektriksiz kaldığı bildirildi. Bölgeye elektrik sağlayan 10 trafo doğrudan selden etkilenirken gaz hatlarının da zarar gördüğü belirtildi.

ABD ziyaretinden dönen Başbakan Angela Merkel de Rheinland-Pfalz eyaletinde kurulan kriz masasının toplantısına katıldı.

BELÇİKA'DA CAN KAYBI 27'YE YÜKSELDİ

Belçika'daki sellerde yaşamını yitirenlerin sayısı 27'ye yükseldi, 20 Temmuz'da bir günlük milli yas ilan edildi.

Belçika hükümetinin, sellerde yaşamını yitirenler için aldığı karar doğrultusunda 20 Temmuz'da 12.00'de sirenler çalacak, bayraklar yarıya indirilecek, 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.

21 Temmuz'da koronavirüs (Covid-19) nedeniyle sınırlı etkinliklerle düzenlenecek bağımsızlık günü kutlamaları tümüyle iptal edildi.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo ise durumu, "ülkemizin şimdiye kadar gördüğü en büyük felaket olabilecek sel baskınları" şeklinde tanımladı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@