Almanya’da sellerde ölenlerin sayısı 103’ü geçti

Almanya’nın batısında yer alan Kuzey-Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 103’e yükseldi.

AVRUPA 16.07.2021 - 17:41 16.07.2021 - 17:45

Almanya’nın batısındaki Rheinland-Pfalz eyaleti Başbakanı Malu Dreyer, sel felaketinde ölenlerin sayısının 60’a yükseldiği bilgisini paylaştı. Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde yaşamını yitiren 43 kişi ile birlikte toplam kayıp 103’e çıktı. Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in sel felaketi nedeniyle "askeri acil durum" alarmı uygulamasına geçilmesine karar verdiği açıklandı. Sel bölgesindeki yardım faaliyetleri için yaklaşık 850 askerin bulunduğu, bu sayının artırılacağı dile getirildi. İki eyaletin birçok bölgesinde sel ve su baskınları sebebiyle evlerin çöktüğü, birçok evin risk altında bulunduğu bildirildi.

ACİL YARDIM ÇAĞRILARI

Köln bölge yönetiminden yapılan açıklamada Erfstadt kentinin Blessem ilçesinde bazı evlerin çöktüğü, çok sayıda kişinin kayıp olduğu bildirildi. Evlerden acil yardım çağrıları geldiği bildirilirken, Leverkusen’de A1 otoyolunun su baskını sebebiyle kapatıldığı öğrenildi. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Laschet, Almanya’nın tarihi boyutlarda bir sel felaketi yaşadığını söyledi. Laschet, şiddetli yağmur durumunda acil yardım için ayrılan fonların yeterli olmayacağını, eyalet hükümetinin mağdurlar için yardım programını hayata geçireceğini kaydetti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@