Ülkede artan Omicron tehdidine yönelik alınan yeni önlemler çerçevesinde; özel buluşmalarda aşılı ve iyileşmiş en fazla 10 kişi bir araya gelebilecek, maçlar seyircisiz oynanacak, gece kulüpleri kapatılacak ve yılbaşı kutlamaları yasaklanacak.

Almanya'da Omicron varyantının etkisiyle vaka sayılarındaki artış devam ederken, Federal hükümet ve eyalet yönetimlerinin dün bir araya geldiği toplantıda Omicron kaynaklı artan koronavirüs vakalarına karşı yeni önlemler alınması kararlaştırıldı.

MAÇLAR SEYİRCİSİZ OYNANACAK

28 Aralık tarihinden itibaren geçerli olacak önlemler kapsamında; özel buluşmalarda en fazla aşılı ve iyileşmiş 10 kişi bir araya gelebilecek.

Bu buluşmalarda 14 yaşından küçük çocuklar ise belirlenen kişi sayısından muaf tutulacak.

Futbol maçları gibi büyük etkinlikler ise seyircisiz düzenlenecek, ayrıca gece kulüpleri ve diskotekler de kapılarını kapatacak.

Yılbaşı kutlamalarının yapılması ve havai fişek satışları da yasaklandı.

Ülkede sert önlemlerin uygulandığı aşısızların, süpermarket ve eczane gibi zaruri ihtiyaçların karşılandığı yerler dışında kapalı mekanlara girmesine yönelik yasak kararı ise sürüyor.

ÜLKE BEŞİNCİ DALGA TEHDİDİ ALTINDA

DW Türkçe'nin aktardığına göre, toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, önlemlerin Noel sonrası yürürlüğe gireceğini, ancak tatil döneminde herkesin sorumluluk içinde hareket etmesini istediğini vurguladı.

Salgının gidişatı ile ilgili olarak "garip bir ara dönem" yaşandığını belirten Scholz, daha önce dördüncü dalgaya karşı alınan önlemlerin yavaş yavaş etkisini gösterdiğini, ama diğer taraftan Almanya'nın şu anda Omicronlu beşinci dalga tehdidi altında olduğunu ifade etti.

Gözden kaçırmayın

🔴CANLI BLOG | Ukrayna'da Rus işgalinin 3. günü şiddetli çatışmalarla devam ediyor 🔴CANLI BLOG | Ukrayna'da Rus işgalinin 3. günü şiddetli çatışmalarla devam ediyor

Başbakan Scholz ayrıca, aşı kampanyasının Noel tatili döneminde devam edeceğini ve hedefin bu yılın sonuna kadar 30 milyon doz hatırlatma dozuna ulaşmak olduğunu aktardı. Scholz, Omicron kaynaklı vakalarda hızlı bir artışa karşı hazırlıklı olunması gerektiği uyarısında bulundu.

AŞI ZORUNLULUĞU TALEBİ

Almanya'da salgın verilerini izleyen ve hükümete danışmanlık yapan Robert Koch Enstitüsü (RKI), Omicron kaynaklı vakalara karşı sert önlemler alınmasını talep etmişti. Federal yönetim ve eyaletlerden de daha sert önlemler alınmasını isteyen sesler de var. Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, federal hükümete aşı zorunluluğu getirmesi çağrısı yapıyor.