Almanya'da koronavirüsün bulaşma oranı düşürüldü

Almanya'da koronavirüsün seyri konusunda düzenli olarak basın toplantısı düzenleyen Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, alınan önlemlerin işe yaradığını ve ülkedeki bulaşma oranının düştü...

DÜNYA 04.04.2020 - 11:49 04.04.2020 - 11:49 Dokuz8 Haber

Almanya'da koronavirüsün seyri konusunda düzenli olarak basın toplantısı düzenleyen Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, alınan önlemlerin işe yaradığını ve ülkedeki bulaşma oranının düştüğünü açıkladı.

Almanya'daki en yetkin tıbbi kurum olarak bilinen Robert Koch Enstitüsü, alınan önlemler sayesinde koronavirüsün bulaştırma oranının 1 (bir) seviyesine düştüğünü açıkladı. Bu, hastalığı kapan birinin en fazla bir kişiye daha bulaştırdığı anlamına geliyor.

İSTANBUL'UN BULAŞTIRMA ORANI:16

Enstitü Başkanı Wieler'in yaptığı açıklama akıllara Sağlık Bakanı Fahrettşn Koca'nın verdiği İstanbul ile ilgili bulaştırma oranlarını getirdi. Bakan Koca, 3 Nisan'da yaptığı açıklamada İstanbul'un bulaştırma seviyesinin 16 olduğunu söylemişti. Bu sayı kimi bilim insanları tarafından abartılı olarak yorumlansa da Almanya'nın genelinde yakalanan 1 seviyesi düşünüldüğünde tablo daha ilginç hale geliyor.

"KLASİK YÖNTEMLER KULLANIYORUZ"

Hastalığın tanı aşamasında hızlı kitleri çok tercih etmediklerini söyleyen Wieler, "Bizim için daha kesin sonuç veren ama daha geç çıkan klasik test yöntemlerini kullanıyoruz. Böylece bir hastanın defalarca teste girmesine gerek kalmadan tedavi sürecine başlıyoruz" dedi. Wieler vaka sayısında artışın devam ettiğini ve bunun şu aşamada normal olduğunu da belirtti.

"YOĞUN BAKIM KAPASİTESİ ARTIRILDI AMA YETMEYEBİLİR"

Almanya'da koronavirüs salgını öncesinde 28 bin olan yoğun bakım yatak kapasitesi koronavirüs salgını ile birlikte 40 bine çıkarıldı. Wieler, "Bu artış sevindirici ama orta vadede bu yatak sayısının yeterli olacağını düşünmüyorum" dedi. Alman Klinik Toplumu (DKG) Başkanı Gerald Gass ise şu an itibariyle (4 Nisan) Almanya'da 15-20 arası boş yoğun bakım yatağı olduğunu açıkladı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@