Almanya: Libya Rusya ve Türkiye arasında bölünebilir

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, iç savaşın devam ettiği Libya'da Rusya ve Türkiye'nin ülkeyi bölebileceğini söyledi.Almanya, iç savaşın uzun süredir devam ettiği Libya'da,...

DÜNYA 22.07.2020 - 21:04 15.07.2021 - 11:15

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, iç savaşın devam ettiği Libya'da Rusya ve Türkiye'nin ülkeyi bölebileceğini söyledi.

Almanya, iç savaşın uzun süredir devam ettiği Libya'da, ülkenin Rusya ve Türkiye'ye bağlı iki tarafa bölünebileceğini açıkladı.

İKİ ÜLKE LİBYA'YI BÖLEBİLİR

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Libya krizi ve Türkiye’nin rolüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Avrupa’nın Libya’da varlık göstermediği için hareket alanının sınırlı olduğunu ifade eden Kramp-Karrenbauer, Libya’nın Rusya ve Türkiye arasında bölünme tehlikesi olduğunu söyledi. Kramp-Karrenbauer, “Libya örneği gösteriyor ki, bölgede varlık göstermiyorsanız hareket kabiliyetiniz de sınırlı kalıyor. Bu da şu an örneğini gördüğümüz gibi, ülkenin muhtemelen Türkiye ve Rusya arasında bölünmesi tehlikesini doğuruyor. Bunun Avrupa için çok tercih edilir bir durum olmadığını söyleyebiliriz” diye konuştu. Almanya’nın başkenti Berlin’de ocak ayında düzenlenen Libya zirvesine de değinen Kramp-Karrenbauer, Berlin’de başlatılan diplomatik sürecin tek diplomatik süreç olduğunu da sözlerine ekledi.

ÖNCELİK SİLAH SEVKİYATINI ENGELLEMEK

DW Türkçe’nin haberine göre, Libya için somut olarak yapılması gerekenin silah sevkiyatını engellemek olduğunu vurgulayan Kramp-Karrenbauer, Almanya’nın bu konuda girişimlerini artıracağını kaydetti. Öncelikle Alman ordusunun AB’nin Akdeniz’deki İrini misyonuna bir fırkateyn daha göndereceğini söyleyen Kramp-Karrenbauer, Berlin’in silah sevkiyatı yapan ülkelere karşı planlanan yaptırımlar üzerinde çalıştığını da ifade etti. Kramp-Karrenbauer, “Baskıyı artırmak için kaçak silah sevkiyatı yapanların deşifre edilmesi, ayrıca yaptırımlar uygulanması Dışişleri Bakanlığının gündeminde” diye konuştu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@