Alman futbolunun efsane isimlerinden Uwe Seeler, 85 yaşında hayatını kaybetti. Dört Dünya Kupası'nda gol atan ilk futbolcu olan Seeler, hayatı boyunca oynadığı Hamburg'un efsanesiydi ve Almanya'yı 1966 Dünya Kupası finaline taşımıştı.

Sakarya'da gece yarışı nefes kesti Sakarya'da gece yarışı nefes kesti

Batı Almanya formasıyla 72 maçta 43 gol atan ve dört Dünya Kupası'nda mücadele eden Seeler, tüm kulüp kariyerini Hamburg'da geçirdi. 1966 Dünya Kupası'nda ikinci olan Almanya'nın kaptanlığını yapan Seeler, dört Dünya Kupası'nda gol atan ilk futbolcu unvanına da sahipti.

Almanya'nın gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olarak kabul edilen Seeler, kafa vuruşları ve en beklenmedik açılardan gol atma yeteneği ile ünlüydü. Ayrıca alçakgönüllülüğü ve adaleti ile tanınıyordu ve memleketi Hamburg'a olan sadakatiyle saygı görüyordu.

Hamburg ile 580 maçta 490 gol atarak futbol tarihinin en önemli isimleri arasına giren Seeler'in ölümü sonrası, Hamburg Yönetim Kurulu Üyesi Jonas Boldt, "Onu asla unutmayacağız. Seeler, iyi bir insandı. Sadelik, sadakat, yaşama sevinci doluydu. Hamburg'un özüydü" ifadelerini kullandı.

BUNDESLIGA'NIN İLK GOL KRALI

uwe-seeler-hsv_1

Hamburg tarihinin tüm zamanların en çok gol atan oyuncusu olan Seeler, 2003'te Hamburg'un fahri vatandaşı oldu. Kente Seeler'in heykelini diken Hamburg Belediyesi, "Hamburg, Seeler'in yasını tutuyor. Bundesliga'nın ilk gol kralıydı" açıklamasını yaptı. Seeler, 1963'te kurulan Bundesliga'da 137 golle hala Hamburg'un en çok gol atan ismi.

BÜYÜK KULÜPLER İSTEDİ

Seeler, 1960, 1964 ve 1970'te Almanya'da Yılın Futbolcusu seçildi. İspanya ve İtalya'daki kulüplerden, özellikle de 1961'de Inter Milan'dan milyonluk bir teklif aldı, ancak "Paradan daha önemli şeyler var" diyerek Hamburg'da kalmayı tercih etti.

Seeler, Hamburg'la 1960'ta Almanya şampiyonluğunu ve 1963'te Almanya Kupası'nı kazandı. Hamburg, 1961'de Avrupa Kupası yarı finalinde Barcelona'ya ve 1968'de Kupa Galipleri Kupası finalinde Milan'a yenildi.