Alman hükümetinden Osman Kavala kararına ilişkin açıklama

Tutukluluğuna devam kararı verilen Osman Kavala’ya ilişkin açıklamada bulunan Alman hükümetinden İnsan Hakları ve İnsani Yardım Sorumlusu Bärbel Kofler, Türkiye’nin AİHM‘in talebine uymadığı ve Avrupa Konseyi‘nin birkaç gün içinde bu sürecin nasıl ilerleyeceğine dair kararını vereceğini kaydetti.

GÜNDEM 27.11.2021 - 09:21 27.11.2021 - 09:48

Alman hükümetinin İnsan Hakları ve İnsani Yardım Sorumlusu Bärbel Kofler, dün görülen Gezi Davası'nın ikinci duruşmasında, iş insanı Osman Kavala’nın tutukluğunun devam etmesine yönelik karar ile ilgili açıklamada bulundu.

Kofler, "İstanbul'daki mahkeme bugünkü kararı ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) talebine uyma şansını ne yazık ki kaçırmıştır; ki bu talep, yani Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması, iki yıldır yerine getirilmiyor. Bundan dolayı üzüntü duyuyorum" dedi.

“AVRUPA KONSEYİ BİRKAÇ GÜN İÇERİSİNDE KARAR VERECEK”

Avrupa Konseyi'nin birkaç gün içerisinde bu sürecin nasıl ilerleyeceğine dair kararını vereceğini belirten Kofler, şu ifadeleri kullandı:

"Ancak benim için net olan bir şey var ki o da bu konu ne sadece Osman Kavala'nın şahsıyla ne de sadece Türkiye ile ilgili değil. Bu konu Avrupa'da insan haklarının genel olarak korunması ile ilgilidir."

DW Türkçe'nin aktardığı habere göre, "Avrupa Konseyi kurulduğundan bu yana Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanması insan haklarının korunması alanında inşa etmeye çalıştığı sistemin temel taşıdır" diyen Kofler, şöyle devam etti:

"Türkiye dahil bütün üyeleri Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan temel insan hakları standartlarını uygulama taahhüdü vermiştir. Buna Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamak da dahildir. Avrupa Konseyi ülkelerinde yaşan insanların yararına olacak şekilde bu sistemi sürdürmek ve güçlendirmek önemlidir."

TÜRKİYE YAPTIRIMLARA MARUZ KALABİLİR

Mahkeme heyetinin Kavala kararıyla birlikte Türkiye, Avrupa Konseyi‘nin yaptırımlarına maruz kalma tehlikesi ile karşı karşıya.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 16-17 Eylül’de yaptığı toplantıda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına karşın iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılmadığını hatırlatıp, bir sonraki toplantıya kadar AİHM kararının uygulanmaması durumunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46’ncı maddesinin dördüncü fıkrası gereği Türkiye hakkında yasal süreç başlatılacağını duyurmuştu.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin bir sonraki oturumu 30 Kasım, bir sonraki duruşma ise 17 Ocak’ta yapılacak.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST