DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan dilekçe vererek Gezi Davası'nda isimlerinin mağdurlar arasından çıkarılmasının talep etti. Babacan Gezi Direnişi sırasında başbakan yardımcısıydı.

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, Gezi Davasında çıkan mahkumiyet kararından iki ay sonra mahkemeye dilekçe vererek şikayetçi olmadığını belirtti.

Bianet'ten Hikmet Adal'ın haberine göre, dilekçeyi kaleme alan Babacan avukatı Hüseyin Kaderoğlu, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine verdiği dilekçede müvekkilinin mağdur veya suçtan zarar gören sıfatının olmadığını söyledi. Kaderoğlu, “yargılama konusu edilen suç isnatları arasında ‘hükümete karşı suç’ olması dolayısıyla Ali Babacan’ın isminin dosyada yer aldığını tahmin ettiklerini” ekledi.

'İSMİ LİSTEDEN ÇIKARILSIN'

Kaderoğlu “Müvekkilinin soruşturma ve kovuşturma aşamalarının hiçbir safhasında mahkemeye mağdur olduğunu, zarar gördüğünü, yargılanan kişilerden şikayetçi olduğunu belirtmediğini” ifade etti.

Buna karşın gerekçeli kararda Ali Babacan’ın isminin olduğunu belirten Kaderoğlu, müvekkilinin isminin listeden çıkartılmasını istedi. “Dosyada müvekkilimin iradesi hilafına yer alan ‘mağdur’ sıfatının kaldırılmasını talep ederim” dedi.

Ali Babacan, Gezi döneminde başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'ın yardımcısı konumundaydı.

DAVUTOĞLU DA DİLEKÇE VERMİŞTİ

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve Gezi döneminin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Haziran başında mahkemeye dilekçe vererek bir şikayetlerinin olmadığını söylemişti.

Davutoğlu’nun avukatı Ahmet Başçı mahkemeye sundukları dilekçede “Müvekkilimiz bu dosyayla ilgili olarak bu zamana kadar herhangi bir şikayette ve beyanda bulunmamış, taraf olmamıştır” demişti.

GEZİ KARARI

25 Nisan'da karar duruşması görülen Gezi Davasında İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi Osman Kavala'ya 'hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüsten' ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi'ye ise bu suça yardımdan 18 yıl hapis cezası verdi. Öte yandan Heyette bulunan üye hakim Murat Bircan'ın AKP'den Samsun milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı.

GEZİ DAVASINDA MÜŞTEKİLER KİMLERDİ?

FAZIL KASAP, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A İNTÖRN HEKİMLERE 'ASGARİ ÜCRET KADAR MAAŞ' SÖZÜNÜ HATIRLATTI: “1,5 AY OLDU YATIRILAN 5 KURUŞ YOK” FAZIL KASAP, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A İNTÖRN HEKİMLERE 'ASGARİ ÜCRET KADAR MAAŞ' SÖZÜNÜ HATIRLATTI: “1,5 AY OLDU YATIRILAN 5 KURUŞ YOK”

61. hükümet dahil 746 kişi dosyada müşteki olarak belirtilmişti. Müştekilerin başında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan vardı. Yine dönemin başbakan yardımcıları ve bakanları Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Binali Yıldırım, Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar, Ahmet Davutoğlu, Muammer Güler, Ömer Çelik, Mehmet Şimşek, Nabi Avcı, Zafer Çağlayan, Sadullah Ergin gibi isimler müştekiler arasındaydı.