Hong Kong’da Çin’in Ulusal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından demokrasi hareketinde yer alan aktivistlere ait kitaplar, kütüphanelerde bulunamıyor.The Guardian’da yer alan hab...

Hong Kong’da Çin’in Ulusal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından demokrasi hareketinde yer alan aktivistlere ait kitaplar, kütüphanelerde bulunamıyor.

The Guardian’da yer alan habere göre, kütüphanelerde ortadan kaybolmaya çalışan kitaplar arasında geçen yıl Hong Kong’da başlayan protestoların öne çıkan ismi Joshua Wong ve demokrasi taraftarı bir vekil olan Tanya Chan’ın kitapları yer alıyor. Wong, kitapların Çin’in yürürlüğe soktuğu Ulusal Güvenlik Yasası’yla bağlantılı olarak kaybolduğunu söyledi.

YAZARLARA AİT KİTAPLAR BULUNAMIYOR

Halk kütüphanesi internet sitesinde bakıldığında Wong, Chan ve akademisyen Chin Wan’a ait en az 3 kitabın hiçbir yerde bulunmadığı görülüyor. Bir AFP muhabiri de bir kütüphaneye giderek yazarlara ait kitapların bulunmadığını tespit etti.

EĞİTİMDE ÖZGÜRLÜK KALKABİLİR ENDİŞESİ

Yürürlüğe giren Ulusal Güvenlik Yasası, merkezi hükûmeti yıkmaya teşebbüs, vatana ihanet ve ulusal güvenliği tehlikeye atan eylemleri yasaklamayı amaçlıyor. “Özerkliğin sonu” olarak belirtilen yasa aynı zamanda ifade özgürlüğü ve eğitim kurumlarındaki müfredat konusunda özgürlüğün kalkacağına dair endişelere yaratıyor.