İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklendi, "sürtük" sözü üzerinden "Namusa dil uzatandan Cumhurbaşkanı olmaz" dedi. Akşener, Gezi'nin istibdat rejimine karşı ruh, bir duruş, bir direniş olduğunu belirterek, "Ne yaparsan yap, bu ruhu yenemezsin" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin, “Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor” ifadesine sert tepki gösteren Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gezi direnişine katılan kadınlara yönelik "Sürtük" sözünü de sert biçimde eleştirdi.  "Devlet unutmaz, bugün unutmuş gibi görünse bile unutmaz!" diyen Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sayıştay ve Danıştay'ın kuruluş törenlerindeki konuşmasını eleştirdi, Erdoğan'ın bu kurumlara "İşinizi yapmayın" dediğini söyledi.

İşte Akşener'in grup konuşmasından öne çıkanlar...

"Hesap soracağız! Tüm ilgilileri uyarıyorum. Herkes ayağını denk alsın, bunun şakası yok! Yargıyla soracağız, Danıştay'la soracağız, Sayıştay'la soracağız."

"Ne yaparsan yap, bu ruhu yenemezsin! Ne kadar sayıp sövsen de, işte böyle mağlup olursun. Bu aziz millet edebi de, ahlakı da, saygıyı da sana sandıkta gösterecek!"

"Namusa dil uzatandan Cumhurbaşkanı olmaz. Devletin varlığına sahip çıkacağına, kendini devletin yerine koyandan Cumhurbaşkanı olmaz. Vatan toprağını kupon arazi olarak görenden Cumhurbaşkanı olmaz. Sözünden dönenden Cumhurbaşkanı olmaz."

"Artık zamla yatıyor, zamla kalkıyoruz. 2 bin 500 lira reva görülen emeklilerimiz, halk ekmek kuyruklarında sıra bekliyor. Akşam evde ne pişireceğini bilemeyen anneler, evine et, süt, yağ, hatta çocuğuna bez bile alamadığı feryat ediyor."

"Böyle bir rezalet olabilir mi? Utanmadan dalga mı geçiyorsunuz? Bu ne demek? Dar gelirlileri vatandaştan saymayan bir umursamazlık olabilir mi? Siz bostan korkuluğu musunuz? Yazıklar olsun."

"Neymiş enflasyon düşüşe girmiş. ÜFE üç hanede. Tırmanış devam ederken, TÜİK tez zamanda bu arkadaşın yardımına koşacak. TÜFE ve ÜFE oranlarından sorumlu daire başkanını görevden aldılar. 20 bölge müdürünü değiştirdiler."

"Geçtiğimiz Mayıs ayında Danıştay ve Sayıştay’ın yıl dönümüydü. Her iki yargı kurumumuzda kadim devlet geleneğimizden damıttığımız köklü devlet kurumlarımızdır. Sayın Erdoğan’ın en sevmediği kurumlarımızdır. Kendisi adeta devletimize, milletimize ve tarihimize ait ne varsa yıkmaktan, bozmaktan ve yozlaştırmaktan sorumludur. Aksini yapamadığı her şeye ve herkese de uyuz olur."

İYİ Parti lideri Meral Akşener'den sandık çağrısı: Seçim kararı al! İYİ Parti lideri Meral Akşener'den sandık çağrısı: Seçim kararı al!

*Peki Danıştay’ın görevi ne? Hayırdır Sayın Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanlığı kararıyla feshedilemeyeceğini duymak çok mu zoruna gitti? Cübbesine düğme dikemediğin erdemli ve ahlaklı savcıların olmasına çok mu bozuldun?"

"Bir sandıklı siyasi ömürleri kalanların acınası çırpınışlarına, kaçınılmaz sonlarını görenlerin hezeyanlarına, koltuğunu korumak için tüm değerlerini kaybedenlerin hakaretlerine maruz kaldığımız bir haftayı daha geride bıraktık."

"Artık pis dillerini, öfkelerini, nefretlerini açık etmekten çekinmiyorlar. Millete hesap vereceğine hesap soran, hak yiyeni savunan kirli bir zihniyet ile karşı karşıyayız. Sayın Erdoğan ve arkadaşları sayesinde bugün acaba ne olduk diye uyanıyoruz. Bugün acaba hangi hakarete maruz kaldık diye meraklanıyoruz."

"Nerede adalet? Nerede Atatürk İlke ve İnkılapları? Sen yeminini bozdun Sayın Erdoğan. Kibrinin esiri olup, hakikate kör olurken bozdun. İktidar sarhoşu olup, Meclisimizi vesayetin altına alırken bozdun. Milletin hazinesini yandaşlarına peşkeş çekerken bozdun."

"Gezi başlangıcından bizzat senin elinle rayından çıkarttığın kadar geçen süreçte, sağcısından solcusuna, muhafazakarından sekülerine, yaşlısından gencine herkesin istibdat rejimine karşı sergilediği bir ruh, bir duruş, bir direniştir. Bu işi tetikleyen ise bizzat ‘iki ayyaş’ söylemidir. O gençler ‘yeter artık’ dediler. Sen bunu görmedikçe, oraya katılan kadınlara, erkeklere bu hakaretleri ettikçe çok daha derine batıyorsun sayın Erdoğan. Ne yaparsan yap bu ruhu yenemezsin."

"Ne kadar sayıp sövsen de işte en sonunda böyle mağlup olursun. Hiç merak etme sana asıl dersi bu aziz millet sandıkta verecek. Sen, “milletin dili” diye, edepsizliği haklı çıkarmaya çalışadur, Hakaret ettiğin bu aziz millet, sana en okkalı tokadını sandıkta gösterecek!"

"Çünkü; Devletin varlığına sahip çıkacağına, kendini devlet yerine koyandan, Cumhurbaşkanı olmaz! Çünkü; Türkiye Cumhuriyeti'nin, şanını ve şerefini yücelteceğine, ayaklar altına aldırandan, Cumhurbaşkanı olmaz! Çünkü; Vatanın bölünmez bütünlüğünü savunacağına, Vatan toprağını, bir türlü sahiplenemeyenden, kupon arazi olarak görenden, Cumhurbaşkanı olmaz!"

"Ez cümle; Sözünden dönenden, yeminini bozandan, emanete hıyanet edenden, Cumhurbaşkanı hiç olmaz! Aziz Türk Milleti, artık senin gerçek yüzünü gördü. Geri sayım başladı, bunun artık dönüşü yok. Sandık geldiğinde, milletimizin kutlu iradesi, seni o sandığa gömecek. Emin ol, çok az kaldı!"