AKP'nin "istihdam" paketi: İşçiler 2021 Temmuz'a kadar ücretsiz izne çıkarılabilecek

AKP'nin Meclis'e sunduğu “torba paket” ile işveren, işçileri 2021 Temmuzu’na kadar ücretsiz izne çıkarabilecek. Ayrıca işverenin sözleşmeyi feshetme alanı da genişletiliyor. TKP Emek Merkezi, isti...

EMEK DÜNYASI 16.07.2020 - 10:25 16.07.2020 - 10:25 Dokuz8 Haber

AKP'nin Meclis'e sunduğu “torba paket” ile işveren, işçileri 2021 Temmuzu’na kadar ücretsiz izne çıkarabilecek. Ayrıca işverenin sözleşmeyi feshetme alanı da genişletiliyor. TKP Emek Merkezi, istihdam paketini "Patrona kıyak, işçiye ücretsiz izin" olarak değerlendirdi.

AKP hükümetinin normalleşmenin hızlandırılması gerekçesiyle Meclis'e sunduğu “torba kanun" ile işçiler 2021 Temmuzu’na kadar ücretsiz izne çıkarabilecek. Teklif ile sözleşmeyi feshetme alanı genişletiliyor. Soma Katliamı'nın ardından tazminatsız işten çıkarılan işçilerin kıdem tazminatına ilişkin düzenleme de teklifte yer aldı.

PATRONUN SÖZLEŞMEYİ FESHETME ALANI GENİŞLETİLİYOR

Torba öneride yer alan düzenlemelere göre, işverenlerin gelecek yılın Temmuz ayına kadar işçileri ücretsiz izne çıkarmalarının önü açılıyor. Ayrıca işten çıkarma yasağı uzatılıyormuş gibi gösterilse de patronun sözleşmeyi feshetme alanı genişletiliyor. Kısa çalışmada süre uzatılarak işçilerin daha düşük ücret almalarının önü açılırken işverenlere kısa çalışmadan ve ücretsiz izinden vazgeçmeleri halinde bedeli işsizlik fonundan karşılanmak üzere destek veriliyor.

BİR YIL UZATMA YETKİSİ

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre “torba öneride” yer alan düzenlemeler şöyle:*Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneğinin süresini sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatabilecek. Maddeyle, Cumhurbaşkanına kısa çalışma ödeneğini sadece bazı sektörler için uzatma yetkisi veriliyor.*Kısa çalışmadan vazgeçerek normal çalışma düzenine geçen işverenlere 3 ay süreyle prim desteği verilecek. Cumhurbaşkanı bu süreyi 6 aya kadar uzatabilecek. Sigortalı ve işveren hissesi pirimlerinin tamamı, işverenlerin SGK’ye ödeyecekleri primlerden mahsup edilecek. Destek 31 Aralık’ta sona erecek.*Aynı haktan yeniden normal çalışma düzenine dönmeleri koşuluyla işçileri ücretsiz izne çıkaran işverenler de yararlanabilecek. Belediyeler, il özel idareleri bu haktan yararlanamayacak.

İŞÇİLER 1168 LİRA İLE GEÇİNMEK ZORUNDA KALACAK

*İşverene sağlanacak destek işçilerin işsiz kaldıklarında yararlanmaları için oluşturulan işsizlik sigortası fonundan karşılanacak. Hükümet ayrıca bir ödeme yapmayacak.*Cumhurbaşkanı, işten çıkarma yasağı ile işverene işçiyi ücretsiz izne çıkarma yetkisi süresini 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilecek. Bu da ücretsiz izne çıkarılan işçilerin gelecek yılın ortasına kadar aylık 1168 lira geçinmek zorunda kalacakları anlamına geliyor.*Ayrıca işten çıkarılabileceklerin kapsamı da genişletiliyor. Salgının etkileri devam etmesine karşın “belirli süreli iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetin sona ermesi hallerinde” de işçiler işten çıkarılabilecek.

SOMA İŞÇİLERİ İÇİN DÜZENLEME

Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği facianın üzerinden 6 yıl geçtikten sonra “tazminatsız” işten çıkarılan işçiler için de torba öneride düzenleme yer alıyor. Soma’da, 2014’te 301 işçinin yaşamını yitirdiği facianın ardından Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarındaki yaklaşık 3 bin işçi işten çıkarılmış, ancak kıdem tazminatları verilmemişti.Oysa maden ocaklarında asıl işveren Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) yani devletti. Madenler rödovans sözleşmesi ile özel şirketlere devredilmişti. Aradan 6 yıl geçtikten sonra bu işçilerin kıdem tazminatlarının devlet tarafından karşılanması öngörüldü. Bunun için işçiler, 2 ay içerisinde TKİ’ye başvuracak. Tazminatlar da 6 ay içinde ödenecek. Ödeme nedeni ile TKİ’nin rödovans sözleşmesinin tarafı olan şirket ya da şirketlere rücu hakkı saklı olacak.

TKP EMEK MERKEZİ: "PATRONA KIYAK, İŞÇİYE ÜCRETSİZ İZİN"

TKP Emek Merkezi, Meclis gündemine getirilen istihdam paketini değerlendirdi. "Patrona kıyak, işçiye ücretsiz izin" başlığı taşıyan değerlendirmede, "TBMM’ye 14 Temmuz 2020 tarihinde gönderilen kanun tasarısı ile yine patronlar için teşvik, kolaylık ve ertelemeler getirilmesi öngörülürken, işçilerin fiilen işini ve gelirini kaybettiği ücretsiz izin uygulamasının 30 Haziran 2021’e kadar uzatılabilmesinin önü açılıyor" denildi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@