AKP’li Bingöl Belediyesi'nin, bir önceki yönetimin 5 milyon 656 bin TL ihale bedeli ile satışa çıkardığı belediyeye ait iş hanını geri alması 26 milyon TL’ye mal oldu. Belediye 20 milyon TL zarar etti.

Bingöl Belediyesi’ne ait bir iş hanı, 5 milyon 656 bin TL ihale bedeli ile satılıp, yapılan başvuru üzerine mahkemenin ihaleyi iptal etmesinin devamında yaşanan süreçle ancak 26 milyon TL’ye geri alınabildi. Belediyeyi 20 milyon TL zarara uğratma süreci, iş hanının 2006 yılında bedelle ihaleye çıkarılmasıyla  başladı. MA’nın haberine göre 91 işyerinin bulunduğu iş hanı bir önceki AKP’li Belediye Başkanı Hacı Ketenalp döneminde  5 milyon 656 bin TL bedel ile ihaleye çıkarılıp satıldı. İhaleyi Hasan ve Hüseyin Kansu, İsa Korkulu ile Hüseyin Acar isimli şahıslar kazandı. Fakat yapılan ihalede ada, parsel, metre ve ödeme şeklinin nasıl yapılacağı belirtilmediği gerekçesiyle iş hanının kiracıları ihalenin iptali talebiyle Elazığ İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Görülen davada Kamu İhale Kanunu’na aykırılık tespit eden mahkeme, ihalenin iptaline karar verdi. İhaleyi kazanan isimlerin kararın iptaline ilişkin Danıştay’a yaptığı itiraz da 2013 yılında reddedildi.

20 MİLYON TL’LİK ZARAR

Danıştay’ın iptal kararı verdiği tarihte belediyenin başkanlık koltuğunda AKP’li Serdar Atalay oturuyordu. Belediyeyi kötü yönettiğine ilişkin yerel medyada hakkında kimi haberler çıkan Atalay, yazılı açıklama ile yaptığı çalışmaları sıraladı. Atalay, belediye ait iş hanı ihalesinin iptali ile yaklaşık 25 milyon TL’lik bir değeri tekrar belediye kazandırdıklarını savundu. Belediyenin 20 milyon TL zarara uğratılmasıyla sonuçlanan süreçte bu açıklamanın ardından geldi.

MAHKEMEYE BAŞVURDULAR

Belediye Başkanı Atalay’ın bu açıklamaları üzerine iptal edilen ihaleyi kazanan 4 isim, mahkemenin yolunu tuttu. İhale ile aldıklarını iş hanının tapu devrinin dahi yapıldığını, ancak davalının kusuruyla ihalenin iptal edildiğini ve bu durumun davalı adına tescil edildiğini belirterek Bingöl 1. Asliye Hukuk Mahkemesine başvuran davalılar, Atalay’ın bina bedeline ilişkin açıkladığı fiyatı referans göstererek, binanın rayiç bedelinin tespit edilmesi ve hisselerinin bedellerinin tahsilini talep etti.

MAHKEME DAVACILARI HAKLI BULDU

Mahkemenin atadığı bilirkişi, iş hanına dair Atalay’ın açıkladığı rakam doğrultusunda bir rapor hazırladı. Mahkeme bu rapor ve Belediye Başkanı Atalay’ın sözlerine atıfta bulunarak belediyenin belirlenen rayiç bedel üzerinden Hüseyin Acar’a 6 milyon TL, İsa Korkuluya 4 milyon 500 bin TL, Hasan Kansu’ya 2 milyon 250 bin TL, Hüseyin Kansu’ya 2 milyon 250 bin TL ödenmesine karar verdi. Davalıların ihale bedeli olarak ödedikleri 5 milyon 656 bin TL’nin yasal faizi ile birlikte ödenmesine karar kılan mahkeme, yine 1 milyon TL üzerindeki dava masraflarını da Bingöl Belediyesi’nin ödemesine hükmetti. Yerel mahkemenin kararı Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi’nce de onandı. Belediye Başkanı Atalay’ın kendisini övmek adına sarf ettiği sözlerle iş hanına dair belirlenen rayiç bedeli, ihaleye ödenen ana paranın yasal faizi ve  dava masrafları belediyeye toplamda 26 milyona TL’ye mal oldu.

“ZARAR SORUMLULARINDAN TAHSİL EDİLMELİ”

Belediyenin AKP’li yönetimlerce 20 milyon TL zarara uğratılmasını değerlendiren HDP’li Belediye Meclis Üyesi Aydın Bürçün, “Belediye Başkanı Atalay’ın iş hanının geri alınışı ile ilgili sorumsuzca beyanda bulunması akabinde mahkeme bu yönde karar vermiştir. Oluşan zararın Bingöl halkının bütçesinden değil de, dönemin sorumlularının sorumlu tutulması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.