AKP'li yetkili: Öcalan'ın yeni bir mektup kaleme alması gündeme gelebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Silivri'deki İmralı'daki hesap verecek" sözleri yeni bir tartışma başlattı. AKP’li bir yetkili, 2019’daki yerel seçimlerde olduğu gibi Abdullah Öcalan’ın bir mektup kaleme almasının gündeme gelebileceğini söyledi.

SİYASET 14.01.2022 - 09:36 14.01.2022 - 09:51

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “Demirtaş'ın Öcalan’a hesap vereceği”  yönündeki açıklamasını değerlendiren AKP’li bir yetkili, 2019’daki yerel seçimlerde olduğu gibi Abdullah Öcalan’ın bir mektup kaleme almasının gündeme gelebileceğini söyledi.

ERDOĞAN "EDİRNE'DEKİ EN BÜYÜK HESABI İMRALI'DAKİNE VERECEK" DEMİŞTİ

Erdoğan, İmralı Cezaevi’ndeki Abdullah Öcalan ile Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş arasında bir hesaplaşma yaşanacağını belirterek, “Edirne’deki, en büyük hesabı İmralı’dakine verecek. Zannediliyor ki her yer şu anda toz pembe. Değil. Onların da kendi içlerinde ayrı bir hesaplaşmaları var. Ve bu hesaplaşmayı da yapacaklar” diye konuşmuştu.

ERDOĞAN, AÇIKLAMAYI "BÜYÜK İHTİMALLE ÖNÜNE GELEN İSTİHBARAT RAPORLARINA GÖRE YAPTI"

DW Türkçe’den Gülsen Solaker’in haberine göre AKP’li yetkililer, Erdoğan’ın bu açıklamayı "büyük ihtimalle önüne gelen istihbarat raporlarına dayanarak yaptığını" kaydetti.

Adının açıklanmasını istemeyen AKP’li bir yetkili şöyle konuştu: “Öcalan’ın çözüm sürecinde HDP’nin sorumlu davranmadığını düşündüğü ve sürecin bitmesinden Demirtaş’ı da sorumlu tuttuğu zaten bilinen bir şey. Muhtemelen Öcalan ile İmralı’da yapılan görüşmelerde bu konu yeniden gündeme gelmiş olabilir ve Sayın Cumhurbaşkanı da bu raporları okumuş olabilir.”

Yetkili, önümüzdeki süreçte Abdullah Öcalan’ın yeni bir mektup kaleme almasının da gündeme gelebileceğini söyledi.

ÖCALAN MEKTUPTA NE DEMİŞTİ?

Abdullah Öcalan'ın 2019 yerel seçimlerinde İmralı'da yazdığı mektup, Tunceli Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan tarafından açıklanmıştı. Öcalan'ın mektubunda "HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik ittifakın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendini angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir" ifadeleri yer alıyordu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST