PatronlarDünyası'ndan Meltem Günay'ın haberine göre; Kazancı Holding ve Aksa Enerji Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren eski Hazine Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Gogol’un Palto öyküsünden alıntı yaparak iş dünyasına dair fikirlerini paylaştı.

Ağbal, Gogol’un Palto adlı hikâyesinden önce şu bölümü paylaştı:

    “ (…) Hepsi Petersburg havası yüzünden… Memurun adı Akakiy Akakiyeviç’ti … ( kuzey ayazında) … sırtının ve omuzlarının şiddetle sızladığını hissetmeye başlamıştı. Sonunda bunda paltosunun bir günahının olup olmadığını düşündü. … yeni bir palto diktirmeden bu işten kurtulamayacağını anladı. … “Bunun için param yok ki benim” … düşünüp taşındı ve alışılmış masrafları hiç değilse bir yıl boyunca kısmak gerektiğine karar verdi. … Akşamları aç acına yatmaya bile alışmıştı; yeni bir palto sahibi olma düşüncesini sürekli hayalinde taşıyarak ruhen besleniyordu … Canlanmıştı, hatta artık hedefini belirlemiş ve önüne koymuş bir insan olarak karakteri sağlamlaşmıştı. Yüzündeki ve davranışlarındaki kuşku ve kararsızlık, kısacası ikircikli ve anlaşılmaz özelliklerin hepsi kendiliğinden kaybolmuştu. Zaman zaman gözlerinde bir alev parlıyor, hatta kafasında en haddini bilmez, en cesur düşünceler beliriyordu.

İŞ HAYATINDA HAYATTA KALMANIN ZAFERİ

Ardından Ağbal, şu düşüncelerini paylaştı:

    "Gogol bu öyküsünde “palto” metaforu üzerinden çok önemli mesajlar vermiş: İş hayatı içinde mutlaka zorluklarla karşılaşırız. Bu zorlukları aşmak için ilk başta imkanlarımızın yetersiz olduğunu düşünürüz. Ancak, zorlukların üstesinden gelme amacımız ve kararlılığımız olursa imkanlarımızı zorlamayı ve içimizdeki mücadele ruhunun sınırlarını aşmaya başlarız. Bu bizi başkalaştırır, karakterimizi sağlamlaştırır, zayıf yönlerimiz böyle zamanlarda körelir, hayatta kalmanın zaferini tadarız."

MB BAŞKANLIĞI 132 GÜN SÜRDÜ

Ağbal, 7 Kasım 2020’de Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmış 20 Mart 2021’de ise görevden alınmıştı. Başkanlığı döneminde faiz artışı kararlarına imza atan Ağbal, bu hamleleri nedeniyle sert eleştirilere maruz kalmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaptığı bir konuşmada Merkez Bankası’nı eleştirerek, “Şimdi bizim arkadaşlar da bana kızıyor biliyorum ama kusura bakmasınlar. Eğer ben bu ülkenin başkanıysam, cumhurbaşkanıysam ben bunu anlatmaya devam edeceğim. Çünkü ben yüksek faizle ülkemin kalkınacağına inanmıyorum” demişti.