AKP'li Numan Kurtulmuş, selin vurduğu Bozkurt ilçesinde "Allah'a çok şükür, Türkiye burada. Büyük ve çok başarılı bir sınav vermiştir, yaraları sarmak konumunda" açıklamasını yaptı.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde hasar gören esnaf ve yerleşim birimlerinde incelemelerde bulundu.

Kurtulmuş, "Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah hayırlarını kabul etsin. Her biri bunu bir insanlık görevi olarak görüyor. Her birisi bunu bir vatandaşlık görevi olarak görüyor. Jandarmamızın ve sivil vatandaşlarımızın nasıl ellerinde küreklerle çamurları temizlediklerini gördük. Diğer şehirlerden gelen belediye mensuplarının aynı şekilde çaba içerisinde olduğunu gördük" diye konuştu.

"TÜRKİYE BURADA ÇOK BAŞARILI BİR SINAV VERDİ"

Sel felaketinin siyaset dışı olduğunu ve bu felakette 'başarılı' bir sınav verildiğini savunan Numan Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı:

"Bunların üzerinden siyaset yapılmaz. Kim bu kadar büyük bir felaketten siyaset üretmeye kalkıyorsa eline yüzüne vurur. Böyle bir şey olmaz. Dolayısıyla burada herkes ne biliyorsa, bu yaraların sarılması için katkıda bulunmaya gayret etsin. Buradan siyaset çıkarmaya kalkmasın. Bu, doğru bir şey değildir. Vatandaşımız da zaten bunu benimsemez.

Gözden kaçırmayın

Altaylı, “YSK’dan oy akışı kesilecek, SADAT kontrolünde gruplar sokağa çıkacak” Altaylı, “YSK’dan oy akışı kesilecek, SADAT kontrolünde gruplar sokağa çıkacak”

Sel felaketi siyaset dışı bir şey. Allah'a çok şükür, Türkiye burada büyük ve çok başarılı bir sınav vermiştir, yaraları sarmak konumunda. Bu tür felaketler karşısında söylediğimiz bir şey var. Üç unsurun bir araya gelmesi lazım. Güçlü bir siyasi irade, kurumların yeterlilikleri ve kurumların bu anlamdaki gücü. Bir diğeri ise çalışan insanların fedakarlığı. Çok şükür, burada bunun üçünün de yan yana geldiğini gördük. Çok hızlı şekilde inanılmaz bir güçle çalışmalarını sürdürüyorlar. Yıkılmış, yakılmış bu bölgeyi yeniden ayağa kaldırmak için gayret ediyorlar. Allah hepsinden razı olsun."

78 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

AFAD'ın verilerine göre, sel felaketinde can kaybı 78'e yükseldi. Kastamonu’da 62, Sinop’ta 15 ve Bartın’da 1 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.