İstanbul'da 1 milyon 800 bin dönüşmesi gereken konut olduğunu söyleyen AKP Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, yıkılma riskli bulunan binaların CHP'li belediyelerin bölgesinde bulunduğunu savundu.

Gözden kaçırmayın

Altun açıkladı: YİK toplantısında ülkedeki yabancılarla ilgili toplantı yapıldı Altun açıkladı: YİK toplantısında ülkedeki yabancılarla ilgili toplantı yapıldı

Eski Metris Kışlası’nın olduğu askeri alanda yer alan Esenler Rezerv Yapı Alanı 1’inci Etap 1’inci kısımda bulunan 531 konutun kura çekilişi 15 Temmuz Millet Bahçesi’nde gerçekleştirildi.

Çekiliş programda konuşan AKP'li Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Bugün 17 Ağustos'un 22 yılı, Türkiye'nin hafızasında çok önemli yere sahip. Bugün hala ülkemizde birçok yerde deprem riski taşıyan konutlar var" ifadelerini kullandı.

"2,5 MİLYONU 2000 YILINDAN SONRA YAPILDI"

DHA'nın aktardığı habere göre, mevcut yapılarda deprem riskinin devam ettiğini söyleyen Göksu, "İstanbul'da yaklaşık 7 milyon 100 bin bağımsız bölüm var. Bu bağımsız bölümün 2,5 milyonu 1999 deprem yönetmeliğine göre 2000 yılından sonra yapılmıştır. İstanbul’da yaklaşık 1,5 milyon dönüşmesi gereken, 300 bin de acilen dönüşmesi gereken konut var. Bu konutların dönüşmesi için Çevre Şehircilik Bakanlığı ve belediyeler yoğun bir uğraşın içerisinde" diye konuştu.

"İBB'NİN 2,5 YILDA İKİ TANE DEPREM ÇALIŞMASI VAR"

"İstanbul iki buçuk yıldan beri bu konuda maalesef sınıfta kalmıştır" diyerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetimini ve CHP'li ilçe belediyelerini sorumlu tutan Tevfik Göksu, şu ifadeler kullandı:

"İstanbul’un her şeyinden sorumlu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi iki buçuk yılda yapmış olduğu iki tane deprem çalışması var. Sadece deprem çalıştayı ve kentsel dönüşüm için internet sitesi yaptılar. Şu anda İstanbul’da riskli olarak tespiti yapılmış ve acilen yıkılması gereken binalar var. Bu binaların hepsi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) belediyesine ait bölgelerde bulunmaktadır."