AKP’li belediyenin deprem toplanma alanını 'otopark' olarak kiraladığı ortaya çıktı

AKP’li Esenler Belediyesi'nin Akmercan adlı bir şirkete Esenler’deki deprem toplanma alanını otopark olarak kiraladığı ortaya çıktı.

SİYASET 14.09.2021 - 13:39 14.09.2021 - 14:04

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Akmercan Şirketler Grubu’nun merkez binası Esenler’in Birlik Mahallesi’nde bulunan deprem toplanma alanın hemen yanında yer alıyor. Ancak AKP’ye yakınlığıyla bilinen şirket, AFAD haritalarına göre, deprem toplanma alanı olarak bilinen, yaklaşık 10 bin metrekarelik afet ve acil durum toplanma alanın yaklaşık 2 bin metrekaresini yıllardır işgal ediyor.

İMAR PLANLARINDA REKREASYON ALANI OLARAK GEÇİYOR

Şirket, söz konusu araziyi otopark olarak kullanırken alana özel güvenlik kulübesi bile yerleştirdi. Ayrıca işgal edilen deprem toplanma alanı Esenler Belediyesi’nin imar planlarında da otopark alanı değil, rekreasyon alanı olarak belirtiliyor.

"BELEDİYE OLARAK BU ALANI KULLANDIKLARI İÇİN ECRİMİSİL, YANİ PARA ALIYORUZ"

Esenler Belediyesi yetkilileri, yaptıkları açıklamada, “Söz konusu şirketin bulunduğu bölgede yaklaşık 25 bin metrekarelik bir park alanımız var ve bu alan aynı zamanda da deprem toplanma alanı. Bu alanın bir kısmı da şirket binasının önünde yer alıyor. Akmercan Şirketi de binasının yanında yer alan bu alana araçlarını park ediyor. Belediye olarak bu alanı kullandıkları için ecrimisil, yani para alıyoruz. Bunda da kanunen bir anormallik yok. Yarın, bir gün deprem olduğunda bu alan yine deprem toplanma alanı olarak kullanılacak zaten. Arazi İBB’nin ama bir süreliğine kullanımı Esenler Belediyesi’ne verildi” dedi.

"ESENLER HALKI 500 BİN NÜFUS İLE BETON BİNALAR ARASINA SIKIŞMIŞ"

Deprem toplanma alanının işgal edilmesine tepki gösteren Esenler Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Kemal Şahin ise şunları söyledi:

“Esenler Belediyesi’nden yandaş şirketi kayırma ve ihale verme uygulamasını bir kez daha görüyoruz. Beton binalar arasına 500 bin nüfus ile sıkışmış Esenler halkı, deprem toplanma alanlarının yetersizliği ve yeşil alana ulaşamama problemi yaşarken, var olan deprem toplanma alanı da maalesef yandaş şirkete veriliyor."

"ESENLER HALKI MUTSUZ"

"Mülkiyeti İBB ye ait olan park alanı olarak insanların sabah akşam yürüyüş yaptığı alan etrafı duvarla örülüp yandaşa otopark olarak veriliyor. Beton yığınlara gömülen Esenler halkı mutsuz. Akmercan Şirketi yıllardır Esenler Belediyesi’nde temizlik ve araç kiralama ihalesi alıyor. Bu durumu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@