AKP'nin Cumhur İttifakı'na katılmaları için görüşmeleri sürdürdüğü Yeniden Refah Partis'nin koşulları arasında kadına şiddetle mücadeleyi düzenleyen 6284 sayılı yasanın da kaldırılması da yer almıştı.

YRP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal, koşullarının kabul edildiğini ve kendilerine "Hiçbir problem yok" dendiğini açıkladı.

Habertürk'te Kübra Par’ın sunduğu “Açık ve Net” programına konuk olan Aydal; Cumhur İttifakı ile yapılan görüşmelerde katılım için 30 madde ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sancar: 30 Mart’ta seçim bildirgemizi açıklayacağız Sancar: 30 Mart’ta seçim bildirgemizi açıklayacağız

Aydal'ın açıklamasını şaşkınlıkla karşılayan moderatör Par, "Bunun kaldırılmasını talep ettiğiniz için sizi eleştiriyorum, AKP bu maddeye de "tamam" demiş olamaz" ifadeleriyle tepki gösterdi. Aydal ise "Bizim taleplerimiz yazılı olarak kendilerine iletildi, bu iletilme esnasında da bütün bu maddeler tek tek okundu ve karşı taraftan 'hiçbir problem yok' dendi" ifadelerini kullandı.

6284 SAYILI KANUN NEDİR?

6284 sayılı kanun; Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 8 Mart 2012'de kabul edilen ve 20 Mart 2012'de T.C. Resmî Gazete'de yayımlandı. Kanunun amacı şiddet gören ya da bu yönde bir tehdit altında bulunan kadın, çocuk, aile bireyi ve tek taraflı ısrarlı takip mağdurlarının korunması ve bu kişileri hedef alan şiddetin önlenmesi için alınacak önlemleri düzenlemektir. Kanun fiziksel şiddetin yanı sıra, ekonomik, psikolojik, cinsel şiddet gibi farklı şiddet türlerini de kapsamaktadır. Kanunun yasalaşma süreci özellikle Türkiye'deki kadın hareketinin mücadelesi ve AİHM'nin Türkiye aleyhine verdiği kararların sonucunda hızlanmıştır.