AKOM uyardı: İstanbul'da gök gürültülü sağanak bekleniyor AKOM uyardı: İstanbul'da gök gürültülü sağanak bekleniyor

AKP eski Milletvekili Muhammed Murtaza Yetiş’in, Kızılay’ın Sağlık A.Ş. isimli şirketine yaklaşık 30 bin TL maaşla genel müdür yapıldığı ortaya çıktı.

AKP Adıyaman eski Milletvekili Muhammed Murtaza Yetiş’in Kızılay’ın Kartal’daki hastanesine başhekim yapılmasının ardından, Kızılay’ın Sağlık A.Ş. isimli şirketine de genel müdür yapıldığı ortaya çıktı. Kızılay’ın, Kızılay Yatırım Holding adı altında holdingleşmesi ve bünyesinde çok sayıda şirket kurulmasının ardından Kızılay Yatırım Holding CEO’su İlyas Haşim Çakmak’ın imzasıyla yeni atamalar yapıldı. BirGün’den İsmail Arı'nın ulaştığı ve İlyas Haşim Çakmak’ın imzasının yer aldığı belgede, AKP eski Milletvekili Muhammed Murtaza Yetiş’in 1 Haziran’da Kızılay Sağlık A.Ş.’ye genel müdür olarak atandığı kaydedildi. Sağlık A.Ş.’nin önceki genel müdürü Metin Tunç ise Kızılay Yatırım A.Ş.’ye yönetim kurulu başkan danışmanı olarak atandı.

GENEL MÜDÜR MAAŞINA YÜZDE 2O ZAM

Kızılay yöneticilerinin maaş listesine göre, Kızılay Sağlık A.Ş.’nin eski genel müdürü Metin Tunç’a 2019 yılında 24 bin 397 TL maaş ödeniyordu. Aradan geçen iki yılın ardından Kızılay Sağlık A.Ş. genel müdürü maaşına yaklaşık yüzde 20 oranında zam yapıldığı ve genel müdür maaşının 30 bin TL’yi bulduğu ifade ediliyor. BirGün'ün ulaştığı Kızılay yetkilileri ise konuya ilişkin bir açıklama yapılmayacağını belirtti.

EŞİNİN DE ÜÇ KOLTUĞU BULUNUYOR

Yetiş’in eşi Sema Kopuz Yetiş’in de Kızılay’da tam üç farklı görevi bulunuyor. Sema Kopuz Yetiş, Kızılay Ankara Şube Başkanlığı, Kızılay Denetim Kurulu Üyeliği ve Kızılay iştiraki Kızılay Bakım Anonim Şirketi’nin yönetim kurulu üyeliğini yürütüyor. Ayrıca Sema Kopuz Yetiş AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Başkan Yardımcısı olduğu Kadın ve Demokrasi Vakfı’nın (KADEM) da üyesi.