AKP barajları da özelleştiriyor: Muğla'daki Akköprü Barajı satışa çıkarıldı

Dalaman Çayı üzerindeki Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali ile santral tarafından kullanılan taşınmazlar satışa çıkarıldı. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan CHP Muğla Milletvekili Burak...

GÜNDEM 21.06.2021 - 15:04 21.06.2021 - 15:04 Dokuz8 Haber

Dalaman Çayı üzerindeki Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali ile santral tarafından kullanılan taşınmazlar satışa çıkarıldı. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, “Bu barajın satılması ülkemizin nasıl bir çıkmaza girdiğini ortaya koymaktadır. Özelleştirme kararı derhal geri çekilmelidir” çağrısında bulundu.

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Dalaman Çayı üzerinde bulunan Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali ile Santral tarafından kullanılan taşınmazlar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarıldı. Özelleştirilme kararına tepki gösteren ve konuyla ilgili basın açıklaması yapan CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, “AKP’nin geldiği nokta ülkenin enerji kaynaklarını ve barajlarını satmaktır. Ülke ekonomik olarak o kadar zor duruma düşmüş ki AKP, son olarak Akköprü Barajı’nı satarak ekonomik olarak günü kurtarmaya çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

“AKKÖPRÜ BARAJI BÖLGE İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİP”

Akköprü Barajı’nın Köyceğiz, Dalaman ve Ortaca bölgesi için önemine değinen Erbay, bu özelleştirme kararından vazgeçilmesi çağrısında bulunarak, şöyle konuştu: “Köyceğiz ilçesi sınırları içerisinde kalan ve Dalaman çayı üzerinde bulunan Akköprü Barajı’nın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredildiğini ve özelleştirilmesi için ihaleye çıkıldığını öğrendik. Akköprü Barajı Köyceğiz, Dalaman ve Ortaca bölgelerini besleyen en önemli su kaynaklarında birisidir. Bu baraj bölgedeki tarımsal sulama için çok önemlidir. Akköprü Barajı 142 bin hektar tarım alanının sulanmasını sağlamaktadır. Binlerce insan tarımsal üretimle hayatını kazanmaktadır.

“ÖZELLEŞTİRMENİN BEDELİ HALKIN SIRTINA YÜKLENECEK”

Daha önce eğitim ve sağlıkta yapılan özelleştirmeler şimdi enerjide yapılıyor. Enerji en temel ihtiyaçlarımızdan birisidir. Ancak daha önce elektrik dağıtımı özelleştirilirken defalarca uyarmıştık. Maalesef bu uyarılarımız yetkililer tarafından dikkate alınmadı. Özelleştirme sonucunda elektrik dağıtım ücretleri fahiş oranda arttırıldı.  Şimdi de en temel ihtiyaçlardan biri olan enerjide bunu yapıyorsunuz. Yine bu barajın özelleştirilmesiyle elektrik fiyatları da artacak. Bu özelleştirmenin maliyeti vatandaşın sırtına zam olarak yüklenecek. Ayrıca tarlasını sulamak için elektrik kullanan çiftçimize de yük olarak binecek. Akköprü Barajı’nın temeli 1995 yılında atıldı.  2011 yılında inşaatı tamamlanarak su tutmaya başlandı ve 2012 yılında da hizmete açıldı. Bu baraj için milletin cebinden o zamanın parası ile yaklaşık 4 katrilyon çıktı. Türkiye’nin 6 büyük barajı olan Akköprü Barajı yaklaşık 115 megavat elektrik üretiyor. https://twitter.com/dokuz8haber/status/1406951282473005057

“AKP ÜLKENİN DEĞERLERİNİ SATIYOR”

Yıllardır büyük emek ve çaba gösterilerek inşa edilen Cumhuriyetin birçok kazanımı AKP eli ile özelleştirilmektedir. Ülkemizde ne kadar stratejik kurum varsa satıldı. Şimdi de sıra baraj ve enerji santrallerine geldi. Enerji, dünya için hayati öneme sahiptir. Hele ki doğa dostu hidroelektrik santralleri çok daha büyük öneme sahiptir. Ancak AKP iktidarının yanlış ekonomi politikaları nedeniyle ülkemiz her geçen gün daha büyük krizlere sürüklenmektedir. Bu krizlerden çıkmanın yolu miras yedi bir şekilde bu ülkenin varlıklarını satmak değildir.

“BARAJIN SATILMASINA KARŞI DİRENECEĞİZ”

Bu barajın satılması ülkemizin nasıl bir çıkmaza girdiğini ortaya koymaktadır. AKP kendini kurtarmaya çalışmaktadır Muğla halkı olarak, Köyceğiz, Dalaman Ortaca halkı olarak bu yatırımın devletin uhdesinde kalmasını istiyoruz. Bu özelleştirmeye karşıyız. Bu özelleştirme kararı derhal geri çekilmelidir. Barajın satılmasına karşı direneceğiz.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@