Akademisyenlerden öğrencilerin gözaltına alınmasına tepki

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, 45 öğrencinin gözaltına alınmasını protesto ederek, kayyım rektörü istifaya çağırdı. 

TOPLUM & YAŞAM 23.10.2021 - 15:58 23.10.2021 - 15:59

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım rektöre karşı başlayan protestolar 293’üncü gününde devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, dün Güney Kampüsü’nde polisin şiddetiyle 45 öğrencinin gözaltına alınmasını yaptıkları açıklamayla protesto etti. Boğaziçi Üniversitesi’nin 45 öğrencisinin, anayasa ile güvence altına alınan barışçıl protesto haklarını kullanmalarının engellendiği vurgulanan açıklamada, öğrencilerin "kamusal alanı işgal etmek" gibi dayanaksız bir suçlamayla zor kullanılarak gözaltına alındıkları kaydedildi. 

‘REKTÖRÜ İSTİFAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi: “Yüzlerce hoca, mezun ve öğrencinin tüm gün tanık olduğu olayların görüntü kayıtları sanal medyada yaygın olarak paylaşıldı. Üniversite öğrencilerimizin kendilerini kayıtsız şartsız güvende hissetmeleri gereken, fikirlerini özgürce ifade edebilecekleri bir ortam olmalıdır. Özel güvenlik, sivil polis ve çevik kuvvet tarafından ablukaya alınması kabul edilemez. Tüm bu uygulama ve müdahalelere karşı on aydır hiç kesintisiz olarak dile getirdiğimiz akademik özgürlük, üniversite özerkliği ve şeffaf, demokratik, hesap verebilir yönetim talebimizi ısrarla yineliyor ve meşruiyeti tartışmalı bir biçimde atanmış rektörlüğün derhal istifasını talep ediyoruz.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST