Gezi cezalarına karşı adalet nöbeti başladı: Biat etmeyeceğiz Gezi cezalarına karşı adalet nöbeti başladı: Biat etmeyeceğiz

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de devam eden bütçe görüşmelerinde söz alarak ekonomik krize ve vatandaşların yaşadığı zorluklara dikkat çekti. “Millet aç, perişan. Evet, herkesin midesine bir şey giriyor, kuru ekmek giriyor” diyen Altay'a AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin'den skandal bir yanıt geldi. Şahin, milletin midesine giren kuru ekmek vurgusuna yanıt olarak “O zaman aç değil demek” diye seslendi.

Meclis Genel Kurulu’nda devam eden bütçe görüşmelerinde sıranın geldiği Dışişleri, Gençlik ve Spor ile Tarım ve Ormancılık Bakanlığı'nın 2021 yılı bütçe görüşmelerinde CHP temsilcileri esnafın ve vatandaşın ekonomik sorunlarını gündeme getirdi.

Kuru ekmeği varsa aç değil sözleri tutanağa geçtiENGİN ALTAY : MİLLET AÇ DEDİKÇE HOPLUYORSUNUZ

Devam eden Bakanlar Kurulu toplantısına dikkat çeken CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Bağırıp duruyoruz, esnaf darda ve zorda; kirası, SGK'si, vergisi, kredi borçları, gerçekten çok kötü durumda. CHP olarak esnafın bu Covid-19 mücadelesi kapsamında içinde bulunduğu hâl ortamına bu Meclis sessiz kalamaz. Bu Meclis -380 bin dükkânını kapatmış esnafın- sadece 750 bin garson, komi, şef, aşçı, bulaşıkçı kardeşimizin, servis şoförlerinin içinde bulunduğu hâle sessiz kalamaz" sözlerini sarf etti. Altay'ın konuşması sırasında kendisine sataşmalar olurken bu duruma tepki gösteren Altay "Bakın, "Millet aç" dedikçe hopluyorsunuz. Niye hopluyorsunuz? Ben bunu da anlamış değilim” dedi. Altay konuşmasına şöyle devam etti:

'EVET HERKESİN MİDESİNE BİR ŞEY GİRİYOR, KURU EKMEK GİRİYOR'

"750 bin garsondan, bulaşıkçıdan, aşçıdan, servis şoföründen bahsediyorum. Bir anlık, bu akşam, şimdi, ara verince yemek yerken aklımıza onları getirelim. 'Evinize gidin' dediler. Eski Bakan diyordu ki: 'Şu kadar milyar verdik.' Vallahi verilmedi arkadaşlar, kredi verildi, borç verildi. Borçlar ertelendi. Üç sayın bakan burada, hoş geldiniz, siz de o kabinenin üyelerisiniz. Teferruatı, teknik işleri boş verin. Millet aç deyince hoplamayın arkadaşlar, millet aç, perişan. Evet, herkesin midesine bir şey giriyor, kuru ekmek giriyor."

AKP DENİZLİ MİLLETVEKİLİ ŞAHİN TİN'DEN KURU EKMEK YANITI: O ZAMAN AÇ DEĞİL

Altay’ın kuru ekmek vurgusu üzerine AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, "O zaman aç değil demek" diye seslendi. Bu sözler üzerine CHP’li Altay, "Kuru ekmek… Bu tutanağı alacağım, bu tutanağı alacağım, bak, göreceksin, milletten özür dileyeceksin" diye tepki gösterdi. Şahin Tin, "Sen kendin dedin 'Midesine ekmek giriyor' dedin' diye karşılık verdi. Altay, "Milletin midesine kuru ekmek giriyor sadece diyorum, Beyefendi diyor ki: 'O zaman aç değiller.' Ben bunu milletin takdirine bırakıyorum” derken AK Partili Hüseyin Yayman, "Öyle demedi, öyle demedi" karşılığını verdi. Bu arada Altay konuşmasına Gençlik Spor Bakanlığı bütçesi üzerinde konuşan farklı partilerden genç milletvekillerinin sözlerine kulak verilmesini istedi. Bu sırada Şahin Tin tekrar laf attı, "Her şeyi çarpıtıyor, sözlerinde de çarpıtıyor zaten" derken, Altay, "Seni dinlemiyorum, sen onun hesabını nasıl vereceksin onu düşün" diye seslendi. CHP’li Turan Aydoğan da, "Sayın Başkan, bu halkı kuru ekmeğe layık gören anlayışı kınıyorum. Zabıtlara geçsin, kınıyorum!" diye konuştu.