CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AKP iktidarının enerji faturalarında yapmayı planladığı yüzde 10-12’lik indirimin seçim yatırımı olduğunu savunarak, “Elektrikte piyasa tavan fiyatının düşürülmesi, doğal gazda da sistem kullanım bedelinde düzenleme yapılmasıyla amaçlanan indirim algısının vatandaşa fayda etmesi için, yıl içinde yapılan zamların da geri çekilmesi gerekmektedir. Yıl içinde dört defa zamlanarak neredeyse üçe katlanan enerji faturalarında yapılacak sözde indirim, son zammı bile karşılamamaktadır” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, bugün yaptığı yazılı açıklamada, AKP iktidarının enerji faturalarında yapmayı planladığı indirimi değerlendirdi. Akın, şunları kaydetti:

“FATURALARDA İNDİRİM YERİNE ‘İNDİRİM İLLÜZYONU’ YARATILACAK”

“İktidar, yaklaşan seçimler öncesi, yıl içerisinde yaklaşık 3’e katladığı enerji faturalarına ‘indirim yapıldı’ diyebilmek için göstermelik indirim yapmaya hazırlanıyor. 2022 yılı içinde 9 ayda konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 185’e kadar, doğal gaza ise yüzde 164’e kadar zam yapan iktidar, yüzde 10 ile yüzde 12 oranındaki indirimi müjde olarak sunmaya hazırlanıyor. Kaldı ki yıl içinde üç defa zamlanan elektrik tarifesiyle konutlardaki artış yüzde 184, dört defa zamlanan doğal gaz tarifesiyle konutlardaki artış yüzde 164 olduğu dikkate alındığında, yapılacak olanın indirim değil, tamamen ‘indirim illüzyonu’ olacağı anlaşılmaktadır.

“AK PARTİ İKTİDARININ DERDİ, VATANDAŞIMIZIN YAŞADIĞI ENERJİ YOKSULLUĞU DEĞİL, SEÇİMİ KAYBETME KORKUSUDUR”

AK Parti’nin seçim öncesi müjde olarak sunmaya hazırlandığı yüzde 10 ile yüzde 12 oranındaki sözde indirimle 2022 yılının başında 210 lira olan asgari elektrik tüketiminin faturası yaklaşık 385 lira olacaktır. Isınma amaçlı 300 metreküp tüketimin 570 lira olan faturası da bin 506 lira olarak hesaplanacaktır. Buna göre; sözde indirimler, vatandaşı rahatlatmak için değil seçim öncesi algı yaratmaya yönelik olacaktır. AK Parti iktidarının derdi, vatandaşımızın yaşadığı enerji yoksulluğu değil, seçimi kaybetme korkusudur.

SMA tedavisinde kullanılan 2 ilaç tedavi rehberine alındı SMA tedavisinde kullanılan 2 ilaç tedavi rehberine alındı

“BİR YILDA 4 KEZ ZAMLANAN ELEKTRİK FATURALARINDA YAPILACAK SÖZDE İNDİRİM, SON ZAM ORANINI BİLE KARŞILAMAYACAK”

Elektrikte piyasa tavan fiyatının düşürülmesi, doğal gazda da sistem kullanım bedelinde düzenleme yapılmasıyla amaçlanan indirim algısının vatandaşa fayda etmesi için, yıl içinde yapılan zamların da geri çekilmesi gerekmektedir. Piyasa tavan fiyatını yıl içinde 2 bin 500 liradan 4 bin 800 liraya kadar çıkaran iktidar, şimdi bu fiyatı 4 bin 200 liraya düşürerek elektrik faturalarında indirim algısı yaratmak istemektedir. İktidarın indirim algısıyla seçim öncesi algı yaratmayı amaçladığı, henüz 3 ay önce, 1 Eylül 2022’de elektriğe yapılan yüzde 20, doğal gaza yapılan yüzde 20,4 oranındaki zammı bile geri almamasından anlaşılmaktadır. Başka bir deyişle yıl içinde dört defa zamlanarak neredeyse üçe katlanan enerji faturalarında yapılacak sözde indirim, son zammı bile karşılamamaktadır.”